Головне меню

Купить новостройку с отделкой. Где купить однокомнатную квартиру в новостройке? Купить новостройку недорого. Оценка стоимости недвижимости. Какая рыночная оценка недвижимости? Принципы оценки недвижимости. Теплый пол своими руками. Как сделать теплый пол в доме. Монтаж водяного теплого пола. Не включается ноутбук. Скажите почему не включается ноутбук. Ноутбук включается и сразу выключается. Быстрый кредит наличными. Где быстро взять кредит без справок. Оформить быстрый кредит. Топ wow сервера. Где скачать последний клиент wow? Самый лучший сервера world of warcraft. Ленточная пилорама цена. Ленточная пилорама своими руками чертежи. Скачать чертежи ленточной пилорамы. Аренда квартир без посредников. Длительная аренда квартир без посредников и прочих. Аренда однокомнатной квартиры.
ГОЛОВНА
Контакти та час роботи
Адміністративно-територіальний поділ
Графік прийому
План заходів
НОВИНИ, ОГОЛОШЕННЯ, ВІТАННЯ
Поточні новини та оголошення
Вітання
ІНВЕСТИЦІЇ
Інвестиційні пропозиції
Реалізовані проекти
ПРО РАЙОН
Символіка району
Карта району
Географічне положення
Господарський комплекс
Соціально - культурна сфера
Культурна спадщина і туризм
Діяльність УПА на території району
Видатні уродженці краю
Мистецька галерея
Поетична світлиця
Народні промисли
Корисна інформація
СТРУКТУРА РАДИ
Про раду
Керівництво
Виконавчий апарат
Депутатський корпус
Президія
Фракції та групи
Постійні депутатські комісії
Комунальне майно та комунальна власність
ДІЯЛЬНІСТЬ
План роботи ради
Депутатська діяльність
Діяльність комісій
Фінансові ресурси
Оголошення, тендерні пропозиції
Антикорупційна діяльність
Послуги та зразки документів
Комісія з питань поновлення прав реабілітованих
ДОКУМЕНТИ
Правова база діяльності районної ради
Регламент ради
Положення про президію
Положення про постійні депутатські комісії
Положення про відділи
Районні програми та бюджети
Порядок денний пленарних засідань
Проекти рішень
Рішення
Розпорядження
Положення про доступ до публічної інформації, форма запиту
Результати голосування
РЕГУЛЯТОРНІ АКТИ
План з підготовки регуляторних актів
Оприлюднення проектів регуляторних актів
Звіти про відстеження результативності регуляторних актів
Перегляд регуляторних актів
ГО ТА ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ
Асоціація місцевих рад
Громадські організації
Політичні партії
ФОТОГАЛЕРЕЯ
Про затвердження Програми соціально-економічного та культурного розвитку Жидачівського району PDF Друк e-mail

УКРАЇНА

ЖИДАЧIВСЬКА РАЙОННА РАДА

ХХ сесія VІ-го скликання

ПРОЕКТ

Рішення №

вiд _________2013 року

м.Жидачів

Про затвердження Програми соціально-економічного та культурного розвитку Жидачівського району на 2013 рік

Відповідно до статті 143 Конституції України, п.16 частини 1 ст.43  Закону України «Про місцеве самоврядування» та Закону України «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України», з метою реалізації органами виконавчої влади району завдань, спрямованих на покращення добробуту населення району, збереження позитивних тенденцій у зростанні основних макроекономічних показників, подолання окремих негативних процесів, а також вироблення нових підходів у вирішенні питань, спрямованих на втілення положень економічної політики держави, враховуючи пропозиції постійних депутатських комісій та президії районної ради, Жидачівська районна рада

ВИРІШИЛА:

1.        Затвердити Програму соціально-економічного та культурного розвитку Жидачівського району на 2013 рік з додатками 1- 3.

2.        Жидачівській районній державній адміністрації інформувати районну раду про хід виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку Жидачівського району на 2013 рік один раз на півріччя.

3.        Координацію роботи щодо виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку Жидачівського району у 2013 році покласти на відділ економічного розвитку, інвестицій, торгівлі та промисловості районної державної адміністрації (Т.Трембецька).

4.        Контроль за виконанням рішення покласти на профільні депутатські комісії.

Голова районної ради

 

Ігор Кос

                                                                     

 

 

ЖИДАЧів-2012

                                                                  Зміст

Вступ                                                   

Розділ І. Аналітична частина

4

1.1. Аналіз економічного і соціального розвитку за попередній період

5

         1.1.1. Основні тенденції економічного та соціального розвитку економіки Жидачівщини в контексті загальнообласного розвитку

5

         1.1.2. Стан виконання районних програм з вирішення найважливіших проблем розвитку економіки і соціальної сфери району

24

1.2. Основні напрями та завдання розвитку на 2013 рік

26

         1.2.1. Пріоритетні напрямки економічного і соціального розвитку Жидачівщини

26

        1.2.2. Найактуальніші завдання розвитку Жидачівського району у 2013 році

28

        1.2.3. Основні показники соціально-економічного розвитку Жидачівського району на 2013 рік

28

Розділ ІІ. Економічний і соціальний розвиток району у 2013 році

32

2.1. Модернізація виробництва та інфраструктури

32

        2.1.1.      Використання промислово-технологічного потенціалу

32

        2.1.2.      Підвищення конкурентоспроможності агропромислового комплексу

33

        2.1.3.      Розвиток паливно-енергетичного комплексу

34

        2.1.4.      Модернізація транспортної інфраструктури, розвиток зв’язку та телекомунікацій

35

2.1.5.           Будівельна діяльність та житлова політика

36

2.2. Підвищення соціальних стандартів життя

38

        2.2.1. Покращення здоров’я населення

38

        2.2.2. Розвиток освітньої сфери

39

        2.2.3. Розвиток культури та охорона культурної спадщини

40

        2.2.4. Сімейна та молодіжна політика. Захист прав дітей

41

        2.2.5. Розвиток фізичної культури та спорту

44

        2.2.6. Ринок праці та зайнятість населення

44

        2.2.7. Соціальний захист населення

45

        2.2.8. Забезпечення зростання купівельної спроможності населення

47

        2.2.9.Розвиток житлово-комунального господарства

48

        2.2.10.Енергоощадність та енергоефективність у соціальній та бюджетній сферах

49

        2.2.11. Охорона навколишнього природного середовища

49

        2.2.12. Розвиток туристичної сфери

50

2.3. Забезпечення умов для соціально-економічного зростання

51

        2.3.1. Цінова політика

51

        2.3.2. Розвиток внутрішньої торгівлі та послуг

51

        2.3.3. Функціонування фінансового ринку

52

        2.3.4. Регуляторна політика та розвиток підприємництва

54

        2.3.5. Інвестиційна діяльність

54

        2.3.6. Зовнішньоекономічна діяльність

55

        2.3.7.Розвиток міжнародного співробітництва

56

Розділ ПІ. Забезпечення підтримки соціально-економічного розвитку малих міст

56

           3.1. Основні напрями та завдання розвитку малих міст

56

           3.2. Основні показники соціально-економічного розвитку малих міст

58

Розділ IV.Програмно-цільове забезпечення виконання стратегічних

і операційних цілей Стратегії розвитку Львівщини  до 2015 року

(додатки)

 

4.1. Перелік об’єктів, які пропонуються до включення у Програму капітального будівництва об’єктів соціально-культурного та житлово-комунального призначення за рахунок  бюджетних коштів на 2013 рік у Жидачівському районі

 

4.2. Перелік першочергових природоохоронних заходів, які пропонуються до фінансування з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища у складі обласного бюджету у 2013 році

 

  4.3. Перелік діючих районних цільових програм станом на 01.01.2013 року та  програм, які пропонуються для затвердження у 2013 році

 

 

 

 

 

 

ВСТУП

Програма соціально-економічного та культурного розвитку Жидачівського району на 2013 рік (далі – Програма) розроблена відділом економічного розвитку, інвестицій, торгівлі та промисловості районної державної адміністрації за участю галузевих управлінь, відділів райдержадміністрації, представництв територіальних підрозділів інших центральних органів виконавчої влади, на виконання розпорядження голови райдержадміністрації від 07 серпня 2012 року №493 «Про розроблення проекту Програми соціально-економічного та культурного розвитку Жидачівського району Львівської області на 2013 рік та основних напрямів розвитку на 2014-2015 роки».

Законодавчою основою для розроблення Програми є Закон України від 23.03.2000 №1602-111 «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України» та постанова Кабінету Міністрів України від 26.04.2003 №621 «Про розроблення прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку та складання проекту державного бюджету» із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.2011 № 702.

Програму розроблено з урахуванням завдань і положень:

- Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2015 року;

- Програми економічних реформ на 2010–2014 роки “Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава”;

- Державної програми економічного і соціального розвитку України на 2012 рік та основних напрямів розвитку на 2013 і 2014 роки;

- Стратегії розвитку Львівщини до 2015 року;

- Стратегії розвитку Жидачівського району Львівської області до 2015 року.

Програма визначає мету та пріоритетні напрями розвитку Жидачівщини на 2013рік та наступні 2014-2015 роки щодо забезпечення стабільного зростання в реальному секторі економіки і на цій основі поліпшення якості життя населення.

Програмою сформовані основні заходи та завдання розвитку в усіх сферах діяльності, приведені цільові бюджетні програми, що реалізуються в районі і спрямовані на вирішення проблемних питань у відповідних галузях економіки і соціальної сфери.


Розділ І. Аналітична частина

1.1. Аналіз економічного і соціального розвитку за попередній період

1.1.1.   Основні тенденції економічного та соціального розвитку економіки Жидачівщини в контексті загальнообласного розвитку.

Оцінка тенденцій розвитку економіки Жидачівщини засвідчує про відчутний вплив світової економічної та фінансової кризи та загальнодержавної економічної ситуації. Незначне зростання економіки очікується у 2013 та наступних роках, однак така ймовірність залежатиме від багатьох чинників. Певні прогнози, які подаються у Програмі, є оптимістичними.

Важливим елементом розвитку окремих галузей та сфер діяльності району є реалізація районних та обласних цільових програм, які спрямовані на забезпечення усталеного соціально-економічного зростання, підвищення соціальних стандартів, збільшення реальних доходів працюючих і загальне поліпшення якості життя громадян району.

За умови системного переходу до інвестиційно-інноваційної моделі розвитку,  вдосконалення регулятивної функції держави з урахуванням інтеграційних процесів, а також за умови виконання цілей і завдань, передбачених Стратегією розвитку Жидачівщини до 2015 року, Жидачівський район має потенційні можливості досягти високих темпів економічного зростання.

 

Реальний сектор економіки

Промисловість

Впродовж 2012 року промисловий комплекс району залишався визначальним у сфері матеріального виробництва. За обсягом реалізації промислової продукції Жидачівський район серед регіонів Львівщини посідає восьме місце (з 29).

Протягом 2012 року структура промисловості району зазнала незначних змін. Питома вага переробної промисловості зменшилась і  становить 94,0% (при 96,3% у 2011 році), з неї  харчова галузь – 6,3% (при 6,7% у 2011 році), целюлозно-паперове виробництво та  видавнича діяльність – 84,4% (при 86,7% у 2011 році), машинобудування – 0,2%, підприємств з виробництва іншої неметалевої продукції – 0,9%. Зросла питома вага підприємств з виробництва та розподілення електроенергії, газу та води і становить 6,0% при 3,7% у 2011 році.

Упродовж 2012 року обсяг реалізованої промислової продукції зменшився відповідно до минулого року – у І кварталі на 7,3%, у І півріччі – на 11,2 %, за 9 місяців – на 9,7 %. У підсумку за 2012 рік обсяг продукції зменшився на 11,2% і складає 943,2млн.грн. (менше на 116,9млн.грн.).

Зменшення обсягів промислового виробництва є результатом зменшення кола замовлення готової продукції, звуження ринків збуту, недостатнє вкладення інвестицій в розширення виробництва та асортименту продукції, фінансової нестабільності підприємств.

У 2012 році вживалися заходи щодо повернення ринків постачання сировинних ресурсів та збуту готової промислової продукції, покращення фінансового стану підприємств, виконання заходів інноваційного розвитку, утримання та підвищення рівня інвестиційної привабливості промислового комплексу.

На 13,5% відбулося зниження обсягів промислової продукції на підприємствах целюлозно-паперової галузі через зупинку лінії з виробництва газетного паперу на  ВАТ «Жидачівський ЦПК», хоча на інших підприємствах галузі за рахунок позитивної динаміки розвитку та залучення інвестицій відмічено ріст (ПАТ «Кохавинська паперова фабрика» –  на 4,7%, ТзОВ «Інтер-Пак» – на 7,2%, ТзОВ «Галпак» – на 2,0%).

У галузі машинобудування (ПП «Техмонтаж-Жидачів») індекс промислової продукції у 2012 становить 133,8% через збільшення обсягів виробництва та замовлень.

У хімічній та нафтохімічній галузі (ТД СП «Остов-Бардс») у 2012 році обсяги виробництва зменшились на 14,6% через залежність від результатів роботи підприємств харчової галузі, які повільно  виходять з кризового стану.

Для досягнення стабільності та утримання позитивних тенденцій в галузях, напрацьовувалися та реалізовувалися заходи, у першу чергу, на підприємствах, які працювали нестабільно, допускали спад виробництва. З цією метою проводилися організаційні робочі наради, забезпечувався моніторинг по найбільш важливих проблемах, спрямовувалися звернення до облдержадміністрації для розгляду та реагування.

У промисловому комплексі району протягом 2012 року створено 162 нових робочих місця, з них на ВАТ «Жидачівський ЦПК» – 56, ТзОВ «Монді ПБЮ» – 28, ПП «Наттекс» – 5, ТДВ «Жидачівський сирзавод» – 2, ТзОВ «Дунапак-Україна» – 2.

Агропромисловий комплекс

На сьогодні в галузі відбуваються як позитивні тенденції розвитку, так і мають місце ряд проблем, які потребують вирішення. Це пов’язано з тим, що основним виробником продукції є господарства населення, в яких щорічно (крім 2012 року) зменшувалися обсяги виробництва. Натомість намітились позитивні тенденції у розвитку сільськогосподарських підприємств, частка яких зросла з 9% у 2003 році до 43% у 2012 році.

Обсяг валової продукції сільського господарства в 2012 році збільшився на 14%, що пов’язано із значним зростанням виробництва продукції рослинництва – на 22%, обсяг продукції тваринництва минулого року збільшився на 3%. Урожай зернових 2012 року був рекордним за усі роки незалежності держави. В районі  забезпечено збільшення у порівнянні з минулим роком посівних площ сільськогосподарських культур на 20,4%, в тому числі зернових на 23,1%. Загальну посівну площу збільшено на 2,1тис.га обома базовими категоріями господарств і у 2013 році вона складе 38,1тис.га (68% – у сільськогосподарських підприємствах, 32% – в господарствах населення).

В галузі тваринництва є позитивні зрушення в нарощуванні поголів’я ВРХ (на 13%), свиней (на 18%) та птиці усіх видів (на 6,4%) в обох базових категоріях господарств. Водночас, поголів’я  корів продовжує зменшуватись за рахунок господарств населення. У сільськогосподарських підприємствах відбулося нарощення поголів’я великої рогатої худоби на 37%. Питома вага поголів’я ВРХ в господарствах населення до загального поголів’я складає майже 92%, в т.ч. корів – 94%.

З 2003 року в районі триває зменшення виробництва молока, що є наслідком скорочення поголів’я. Одним з найбільш вразливих питань на сьогодні залишаються закупівельні ціни на молоко.

У той же час виробництво м’яса зростало, зокрема за останнє шестиріччя обсяги реалізації м’яса птиці та свиней збільшились, відповідно, у 3 та у 1,4 раза, а м’яса великої рогатої худоби – скоротилось на 19%.

Усіма категоріями господарств за 2013 рік очікується виробити валової сільськогосподарської продукції на суму 495,4млн.грн., що на 4,3 % більше обсягу минулого року. У сільськогосподарських підприємствах за цей період обсяг валового виробництва продукції зросте на 7,8%, а у господарствах населення – на 2,7%. У 2013 році очікується зростання виробництва валової продукції рослинництва на 4,0 % та тваринництва – на 4,6 %.

Харчова промисловість

За 2012 рік у порівнянні з 2011 роком індекс обсягів виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів становив 84,1%.

Ріст забезпечило ТДВ «Жидачівський сирзавод», яким реалізовано продукції на суму 6`563,2тис.грн., темп росту до рівня 2011 року –  106,1%.

У 2012 році очікується зменшення обсягів реалізації товарної продукції ТзОВ «Ходорівський м’ясокомбінат» на 16,7%.

Досягненню позитивної динаміки виробництва сприятиме розширення виробничої діяльності підприємств галузі та переоснащення виробничих потужностей.

Транспортна інфраструктура

 

          Існуюча автомобільна мережа доріг в цілому покриває територію району, її протяжність складає 433,3км, з них 426,6км або 98,4% доріг загального користування складають дороги з удосконаленим твердим покриттям.

Протяжність комунальних доріг району складає 508,505км. Загальний стан доріг зовсім не відповідає сучасним вимогам через обмежене щорічне централізоване фінансування (до 30% потреби) для утримання та ремонту існуючих доріг і на будівництво нових. Місцевими бюджетами коштів на утримання та ремонт дорожнього комунального господарства було передбачено незначні кошти, але фактичне фінансування їх не здійснюється. Усі дороги місцевого значення потребують капітального ремонту або й повного відновлення дорожнього покриття.

В 2012 році з державного бюджету місцевим бюджетам району виділено субвенції на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах в сумі 1`785,4тис.грн.

У 2012 році на дороги загального користування не отримано необхідної державної фінансової підтримки, тому здійснено лише поточні локальні ремонти. Так, поточним ремонтом частково відремонтовані автомобільні дороги загального користування:

–Т-14-19 Миколаїв-Жидачів-Калуш (км27+600-30+000,40+400-42+400,48+000-50+000) – 171,25тис.грн.;

– Т-14-20  Ходорів – Нові Стрілища (км8+000-12+000) – 30,0тис.грн.;

– С140547 Отиневичі – Вибранівка (км13+000-17+200) – 61,681тис.грн.

Річний план надходжень субвенції з державного бюджету для обласного (яка спрямована до місцевих бюджетів району) становить 1`121,53тис.грн. З обласного бюджету виділено місцевим бюджетам району субвенції на капітальний та поточний ремонти в сумі 262,931тис.грн. Крім цього, з державного бюджету (перерозподіл коштів) виділено додатково 444,708тис.грн.

      Станом  на  1  січня  2013  року  використано 830,1тис.грн. коштів податку з власників транспортних засобів та плати за придбання торгових патентів пунктами продажу нафтопродуктів на ремонт та утримання доріг органами місцевого самоврядування.

Автомобільний транспорт. Робота пасажирських та вантажних перевізників у 2012 році була скерована на забезпечення безпеки перевезень та екологічної безпеки, підвищення якості транспортного обслуговування пасажирів.

У 2012 році обсяг перевезень вантажів склав 63,2тис.тонн (збільшився на 62,9% до 2011 року). Вантажооборот склав 27`644,7тис.ткм (збільшився на 18,5% до 2011 рjre). Сто відсотків з обсягів вантажних перевезень складають комерційні перевезення. У структурі автоперевезень вантажів здійснюють перевіз продукції лісової, деревообробної та целюлозно-паперової промисловості.

Пасажирські перевезення У 2012 році обсяг пасажирських перевезень збільшено на 8,3% до 2011 року, перевезено 1`025,5тис. пасажирів. Пасажирооборот склав 56`570,8тис.пас.км, що більше на 18,0% в порівнянні з 2011 роком.

Автобусні перевезення у районі здійснюються на 49 маршрутах. В тому числі, 10 або 20,5% складають приміські маршрути, 26 або 53% – міжміські, 13 або 26,5% – міжобласні.

На ефективність роботи транспортного комплексу суттєво впливає стан місцевого автопарку (ТзОВ ВТП «Жидачівавтотранс» м.Жидачів): 22 маршрути обслуговує 50 машин, з яких 20 одиниць знаходиться в оренді. У 2012 році закуплено 8 нових машин.

Залізничний транспорт.  Жидачівський район не має великої щільності залізничних колій – 27км на 1'000км2 території району (загальнообласний показник – 59,2км на 1'000км2 території, та у середньому по Україні – 56,2км на 1'000км2).

На балансі відособленого підрозділу Ходорівської дистанції колії Державно територіально-галузевого об’єднання «Львівська залізниця», що розташоване та діє на території району, перебувають під’їзні колії:

- по ст.Ходорів: ДП «Львівська зерноторгова компанія» довжиною 400м; ВАТ «Жидачівський райагропромпостач» довжиною 822м; ДП «Поліграфіст» довжиною 90м;

- по ст.Гніздичів: ВАТ «Сільгосптехніка» довжиною 512м; «Тягова підстанція» довжиною 265м.

Будівельна галузь

Упродовж 2012 року тривала негативна тенденція щодо зменшення обсягів будівельних робіт, проте темпи спаду скоротилися відносно 2011 року, що частково пов'язано з відновленням кредитування юридичних осіб.

Обсяг будівельних робіт, виконаних підприємствами Жидачівщини у 2012 році зменшився на 27,3 відсотки відносно 2011 року і становив 10'253тис.грн. (частка у загальнообласному обсязі – 0,5%).

Зниження обсягів будівництва відбулося за основним видом будівельної діяльності – будівництво будівель і споруд.

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2012р. №106 щодо використання коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій Жидачівському району виділено 1,0млн.грн. Розпорядженням голови Жидачівської райдержадміністрації від 28.03.2012р. №239 «Про погодження переліку об’єктів для фінансування у 2012 році за рахунок субвенції з державного бюджету та затвердження проектно-кошторисної документації» затверджено перелік об’єктів та проектно-кошторисні розрахунки вартості. За виділені кошти проведено:

- капітальний ремонт будівлі «Районний Народний дім м.Жидачів» вул.Міцкевича, 11, Львівської області в сумі 397,393тис.грн. (триста дев’яносто сім тисяч триста дев’яносто три гривні);

- капітальний ремонт будівлі Новострілищанської ЗОШ І-ІІІ ступеня Жидачівського району Львівської області із впровадженням енергозберігаючих технологій, смт.Нові Стрілища в сумі 357,006тис.грн. (триста п’ятдесят сім тисяч шість гривень);

- капітальний ремонт будівлі дитячої консультації Жидачівської центральної районної лікарні м.Жидачів із впровадженням енергозберігаючих технологій в сумі 298,126тис.грн. (двісті дев’яносто вісім тисяч сто двадцять шість гривень).

Житлове будівництво

Протягом січня-грудня 2012 року індивідуальними забудовниками введено в експлуатацію 30 нових житлових будівель, з них у містах – 14, у сільській місцевості – 16.

Загальна площа введеного житла становить 5`532м2 , що становить 98,1% до січня-грудня минулого року. У  тому числі, у міських поселеннях – 3`041м2 (59,0%), у сільській місцевості – 2`491м2 (у 5 разів більше).

 Згідно наказу Мінрегіонбуду та житлово-комунального господарства від 24.06.2011р. №91 «Про затвердження Порядку прийняття в експлуатацію       індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій                        та інженерних мереж» з 30 об’єктів прийнято 14 житлових будинки.

 

Гуманітарна та соціальна сфери

Охорона здоров’я

 

Демографічна ситуація, що склалася у Жидачівському районі впродовж останніх років, характеризується тенденцією до приросту народжуваності та зменшення смертності. Станом на 1 січня 2012 року наявне населення району складало 71`146 осіб (порівняно з 71`724 особами на початок 2011 року), скорочення населення за 2011 рік склало 578 осіб.

Станом на 1 січня 2013 року наявне населення району складає 70`451 особу, з них у міських поселеннях проживає 29,6тис.осіб та у сільській місцевості – 40,9тис.осіб.

За 12 місяців 2012 року спостерігається зменшення показника народжуваності на 0,8% (з 776 осіб за січень-грудень 2011 року до 770 осіб у аналогічному періоді 2012 року). Рівень народжуваності становив 10,9 особи на 1000 наявного населення.

Показник загальної смертності населення району збільшився з 1`251 особи у 2011 році до 1`282 осіб у 2012 році (102,5%). Рівень смертності у районі становив 18,1 особи на 1000 наявного населення. За січень-грудень 2012 року померло 6 дітей віком до одного року (13 у відповідному періоді минулого року). 

Показник природного зменшення населення району у січні-грудні 2012 року становить 512 осіб порівняно з 475 особами у 2011 році.

Впродовж 2012 року прибуло 762 особи (у 2011 – 800 осіб),  вибуло в аналізованому періоді 945 осіб (903 особи). Міграційне скорочення становить 183 особи (103 особи у 2011 році).

У січні-грудні звітного року зареєстровано 377 шлюбів при 412 у 2011 році (91,5%) .

Станом на 1 січня 2013 року мережа установ охорони здоров’я району нараховує 3 лікарняних заклади місткістю 417 лікарняних ліжок, 6 амбулаторій та 66 ФАПів. Показник забезпеченості ліжками на 10 тисяч населення складає 58,3.

У закладах охорони здоров’я кількість лікарів усіх спеціальностей у 2012 році становила 173 особи, а у 2013 році очікується на рівні 175 осіб.

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2012р. №106 за кошти субвенції з державного бюджету для Жидачівської центральної равйоннлої лікарні було придбано автомобіль медичного призначення АС-G-322141-ШДТ (У) вартістю 146,890тис.грн. (сто сорок шість тисяч вісімсот дев’яносто гривень).

 

Освіта

 

Дошкільна освіта у Жидачівському районі має позитивну динаміку свого розвитку. Функціонує 26 дошкільних навчальних закладів, з них 10 НВК, у яких виховується 1'512 дітей віком від 1 до 6 років. У 2012 році відкрито 1 НВК «загальноосвітній навчальний заклад–дошкільний навчальний заклад» (у 2011 році – 1). Дошкільною освітою охоплено 687 (98%) дітей 5-річного віку. Середній показник охоплення дітей 1-6 років дошкільною освітою становить 44%, дітей 3-6 років – 69%. З метою ефективного розвитку дошкілля у 2012 році виділена обласна субвенція за співфінансування місцевих бюджетів у розмірі 226,8тис. гривень.

Для забезпечення рівного доступу до якісної освіти у 2011-2012 навчальному році функціонувало 78 загальноосвітніх навчальних закладів, у яких навчалося 7'470 учнів, у  2012-2013 навчальному році – 75 закладів (7'139 учнів).

З 1 вересня 2012 року у початковій школі розпочато впровадження нового Державного стандарту початкової загальної освіти та нових навчальних програм для початкової школи.

На виконання  програми «Шкільний автобус» придбано 14 автобусів: 3 – за кошти державного бюджету (21,4%), 11 – місцевого бюджету (обласного, районного (78,6%). Станом на 01.01.2013 року перевезенням охоплено 84,5% учнів.

В навчальних закладах є 33 навчальних комп’ютерних комплексів (НКК), створено понад 348  робочих місць. Середній показник забезпечення загальноосвітніх навчальних закладів усіх ступенів НКК – 40%.

Для освітніх потреб обдарованої учнівської молоді функціонує 2 заклади нового типу: Жидачівська  гімназія ім. О.Партицького та Журавнівський НВК «середня загальноосвітня школа – ліцей».

Культура

В галузі культури району функціонує 189 закладів культури. З них, 94 установи фінансуються з районного бюджету (91 бібліотека-філія, 2 дитячі музичні школи, 1 районний народний дім), 95 Народних домів знаходяться на балансі та утриманні місцевих рад, 1 Районний народний дім м. Жидачева – на балансі відділу культури і туризму.

Мережа Народних домів району протягом 2012 року не змінилась і становить 96 установ.

В районі працює 22 колективи, яким присвоєно звання «народний».

116 населених пунктів району обслуговуються через 91 стаціонарні бібліотеки та 14 бібліотечних пунктів видачі літератури. У 2012 році в складі ЦБ продовжував свою роботу структурний відділ – бібліотечний Інтернет-центр, який надав можливість організувати бібліотечне обслуговування з використанням   інформаційного  ресурсу  Інтернету. Отримані від програми «Бібліоміст» 10 комп’ютерів, підключених до мережі Інтернет, допомагають користувачам 4-х бібліотек отримати необхідну інформацію, проводити своє дозвілля в мережі Інтернет.

У дитячих музичних школах (Жидачівській та Ходорівській)   навчається  535 учнів.  Батьківська  плата у період 2012-2013  навчального року збільшилася і становить  в місяць 40-50 грн.

Школи нараховують по 5 відділів та разом 25 творчих колективів.

Заклади культури району проводилиь свою діяльність у відповідності рішень сесій обласної та районної рад про оголошення 2012 року Роком хорунжої Січового Стрілецтва Олени Степанів-Дашкевич, Ярослава Стецька, Патріарха Йосипа Сліпого, Олекси Новаківського, Року УПА.

Творчі колективи Народних домів району є постійними учасниками районних та обласних конкурсів. Районним народним домом м.Жидачева спільно з колективами НД району проводилися тематичні заходи до державних свят та пам’ятних дат.

28-29 липня 2012 року відбувся IV Обласний козацький фестиваль «Козацька слава – злет душі людської» на території історико-музейного комплексу “Садиба гетьмана України І.Виговського” в с.Руда, приурочений 355-літтю обрання Івана Виговського гетьманом Війська Запорізького.

23 серпня у м.Жидачеві на площі Свободи відбулася урочиста церемонія підняття Державного прапора України, урочиста сесія районної ради з нагоди 21-ї річниці незалежності України.

У жовтні 2012 року Жидачівщина урочисто відзначила 70-річчя утворення УПА. Святкування відбулося в усіх населених пунктах району. Учасник національно-визвольної боротьби – Олексій Данилишин презентував свою нову книгу «Повстанськими стежками Жидачівщини».

21 жовтня у с.Буянів відкрито черговий пам’ятний знак «Хрест Заслуги», 23 жовтня в центральній районній бібліотеці відбулася презентація книги Олексія Данилишина «Повстанськими стежками Жидачівщини».

29 квітня 2012 році у м.Ходорові відбулося відкриття оновленого Палацу культури за участю депутатів, представників районної та обласної влади.

У 2012 році затверджена Комплексна програма «Охорона та збереження об’єктів культурної спадщини Жидачівського району на 2012-2016 роки». На засіданні Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини у Львівській області було розглянуто питання щодо включення до переліку нововиявлених пам’яток історії  «Криївку УПА у с.Бертишів Жидачівського району», яка була виявлена восени 2011 року. Згідно з протоколом Консультативної ради від 5 листопада 2012 року об’єкт рекомендовано для включення в перелік пам’яток історії.

Сім’я і молодь

У 2012 році приділялась значна увага галузі сімейної та молодіжної політики.

Проводилось оздоровлення та організовувався відпочинок дітей Жидачівського району, у першу чергу, дітей пільгових категорій. Організовувався відпочинок у пришкільних та наметових таборах, а також оздоровлення в стаціонарних оздоровчих закладах області та на берегах Чорного моря за рахунок путівок, наданих управлінням у справах сім'ї та молоді Львівської обласної державної адміністрації. Всього у районі протягом 2012 року оздоровлено 4`001 дитину.

В рамках відзначення новорічних та різдвяних свят в районі проведено ряд заходів, забезпечено участь дітей соціально-незахищених категорій в заходах, що організовувалися Львівською облдержадміністрацією.

Традиційним в районі є проведення відділом у справах сім'ї та молоді райдержадміністрації спільно зі Станицею Жидачів Пласту – Національної Скаутської Організації України акції «Вифлиємський Вогонь Миру», в ході якої відвідано вихованців дитячого будинку сімейного типу у селі Володимирці, дитячого будинку «Мілес-Єзус – Воїни Ісуса для хлопчиків» с.Бортники, Журавнівського дитячого протитуберкульозного диспансеру, Лівчицької спеціалізованої школи-інтернату та дітей, що виховуються у прийомних сім'ях. Усім передано запалений Вифлиємський Вогонь та пам'ятні подарунки.

У напрямку національно-патріотичного виховання молоді в травні 2012 року організовано та проведено Свято Героїв.   

Проведено ряд заходів, спрямованих на формування здорового способу життя населення, розвиток інтелектуальних та творчих здібностей дітей і молоді, підвищення рівня правової культури й національної свідомості громадян.

У Жидачівському районі  зареєстровано 731 багатодітних сімей, у яких виховується 3 і більше дітей віком до 23 років.

Відділом у справах сім'ї та молоді райдержадміністрації у 2012 році видано 710 посвідчень батькам і 1`638 посвідчень дітям з багатодітних сімей.

Захист прав дитини

Станом на 01.12.2012 року на первинному обліку служби у справах дітей Жидачівської райдержадміністрації перебуває 92 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (на 01.01.2012 року – 106). З них, в сімейні форми виховання влаштовано 84,8% (на 01.01.2012 року – 77,5%).

За 11 місяців поточного року службою у справах дітей райдержадміністрації поставлено на первинний облік та надано статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування 8 дітям, що на 5 дітей менше ніж у 2011 році. З них, 8 дітей влаштовано в сім’ї опікунів, піклувальників. Таким чином, до сімейних форм виховання влаштовано 100% від загальної кількості виявлених дітей.

Національне усиновлення. Станом на 01.12.2012 року на місцевому обліку дітей, які можуть бути усиновлені, перебуває 25 осіб. Впродовж року на місцевий облік по усиновленню не поставлено жодної дитини (у 2011 році – 5), внесено 3 подружні пари до банку кандидатів в усиновлювачі.

За звітний період усиновлено 1 дитину. З них, громадянами України 1 (за 2011 рік – 2, з них громадянами України - 2).

Опіка та піклування. Станом на 01.12.2012 року під опікою та піклуванням перебуває 68 дітей, що становить 73,9% від загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Цей показник у 2012 році збільшився на 7,9% у порівнянні з показником станом на 1 січня 2012 року – 66,03%.

Прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу. Станом на 01.12.2012 року в регіоні діє 1 дитячий будинок сімейного типу та 5 прийомних сімей, в яких виховується 14 дітей, що становить 15,2% від загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (у 2011 році показник влаштування в прийомні сім'ї та дитячі будинки сімейного типу становив 15,09%).

Водночас ще великою залишається кількість дітей, які перебувають в інтернатних закладах – 15,2% (2011 рік – 22,6%).

Продовжується робота щодо ведення ЄІАС «Діти». Зокрема, проводиться щоденний моніторинг щодо кількісного та якісного наповнення інформацією про дітей, які перебувають на обліку в службах.

Проблемою залишається матеріально-технічне забезпечення служби у справах дітей для роботи в ЄІАС «Діти» та своєчасність, достовірність, повнота внесеної інформації на кожну дитину.

Подолання дитячої безпритульності та бездоглядності. Станом на 01.12.2012 року на обліку служби у справах дітей райдержадміністрації перебуває 45 дітей, які опинились в складних життєвих обставинах з них: 44 дитини, які проживають у сім’ях, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків; 1 дитина, яка зазнала фізичного та іншого насильства з боку дорослих.

З метою виявлення дітей, які залишилися поза межами сімейного виховання (бродяжать, жебракують, самовільно залишають сім’ю, заклади освіти), вживають алкогольні напої, токсичні та наркотичні засоби, перебувають у комп’ютерних клубах та розважальних закладах під час навчального процесу або після 22.00 години, у нічний час на дискотеках, без супроводу дорослих у барах, кафе, працівники служби у справах дітей, кримінальної міліції у справах дітей, центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді систематично проводять рейди «Діти вулиці», «Підліток», «Канікули».

 За 2012 рік проведено 24 рейди, під час яких виявлено 10 дітей. Під час проведення рейдів в комп’ютерних клубах та розважальних закладах виявлено 10 дітей, з них 1, що вживала алкогольні напої. Виявлено 1 випадок порушення правил торгівлі спиртними напоями та тютюновими виробами.

За підсумками Всеукраїнського рейду «Урок» в районі виявлено
4 дітей, які не приступили до навчання 1 вересня 2012 року. Невлаштованими з різних причин до навчання залишилось 3 дітей (у 2011 році виявлено 2 дитини, невлаштованими 1 дитина).

Фізкультура і спорт

Протягом 2012 року у районі проведено 597 спортивних змагань, турнірів, в яких прийняло участь  13`120 чоловік. На ці заходи використано 30`216 гривень.

Відділом з питань фізичної культури та спорту проведені наступні районні спортивно-масові заходи:

-         змагання з шахів за програмою районної Спартакіади школярів;

-         чемпіонат району з волейболу серед колективів фізкультури;

-         районна спартакіада змагання вчителів (міні-футбол, волейбол, настільний теніс, баскетбол);

-         районна спартакіада змагання  школярів (шахи, легка атлетика, волейбол, баскетбол, футбол, ДПМ);

-         змагання «Старти надій» за програмою районної Спартакіади школярів,

-         чемпіонат району з шахів;

-         чемпіонат районної дитячої футбольної ліги серед юнаків 1997-1998р.н.;

-         чемпіонат районної дитячо-юнацької футбольної ліги серед юнаків 19971998 р.н.;

-         чемпіонат району з міні-футболу серед сільських команд;

-         кубок району з футболу;

-         чемпіонат району з футболу серед сільських команд;

-         районні змагання серед працівників державних установ;

-         велопробіг вулицями м.Жидачева, присвячений Дню Прапора;

-         районна спартакіада серед інвалідів;

-         районний турнір з волейболу, присвячений Дню Незалежності України;

-         чемпіонат району з футболу серед ветеранів.

Представники Жидачівського району взяли участь в обласних змаганнях (ХХІ Спортивні ігри Львівщини) з шашок, шахів, легкої атлетики, пляжного волейболу (жіночу та чоловічу), волейболу, міні-футболу, баскетболу.

 

Ринок праці та зайнятість населення

 

У 2012 році чисельність зайнятого населення у віці 15-70 років очікувано становитиме 12,740тис. осіб, що на 95 осіб  менше ніж у 2011 році. У тому числі, середня кількість найманих працівників – 9,910тис. осіб, що на 154 особи або на 1,6% більше ніж у 2011 році.

Зайняте населення розподіляється за видами економічної діяльності:

Ø     промисловість – 3`040 осіб;

Ø     сільське, лісове, рибне господарство – 540 осіб;

Ø     діяльність транспорту та зв'язку – 680 осіб;

Ø     оптова і роздрібна торгівля, готелі та ресторани  – 3`245 осіб;

Ø     освіта – 2`445 осіб;

Ø     охорона здоров'я та надання соціальної допомоги – 1`630 осіб;

Ø     державне управління – 615 осіб.

Загалом заходами активної політики зайнятості упродовж січня-грудня 2012 року охоплено 2`038  незайнятих громадян, зокрема:

- працевлаштовано – 1`194 особи (107,0% до 2011 року);

- направлено на навчання і підвищення кваліфікації – 371 особу (111,4%);

- залучено до громадських робіт – 473 особи (102,6%).

У 2012 році за рахунок усіх джерел фінансування створено 692 нових робочих місця, з них 383 одиниці – юридичними особами для найманих працівників. 47 осіб працевлаштовано на дотаційні робочі місця.

Витрати на реалізацію заходів щодо сприяння зайнятості і соціального захисту від безробіття упродовж 2012 року складали:

- виплата допомоги з безробіття – 7`797,2тис. грн.;

- працевлаштування безробітних шляхом надання дотацій працедавцям – 679,56тис.грн.;

- організація громадських робіт – 453,1тис.грн.;

- перепідготовка незайнятих трудовою діяльністю громадян – 62,87тис.грн.

Соціальний захист населення

 

В районі реалізуються заходи, спрямовані на соціальну підтримку та захист сімей з дітьми, малозабезпечених сімей, інвалідів з дитинства та дітей-інвалідів, громадян, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, бездомних та пільгових категорій громадян, тощо.

У 2012 році з Державного бюджету України місцевим бюджетам на виплату державних соціальних допомог передбачена субвенція в сумі 55,8млн.грн.

Запроваджено єдину технологію прийому громадян, що передбачає призначення всіх видів державних допомог, у т. ч. житлових субсидій, за одним пакетом документів і однією заявою. Для оптимізації опрацювання інформації створено єдину локальну мережу.

Кількість сімей, які отримують соціальну підтримку у вигляді житлових субсидій, зменшилася на 7,6%. В неопалювальний період житлову субсидію отримує 0,07% сімей від загальної кількості сімей в районі, на кінець опалювального періоду – 8,7%.

Для виконання Програми житлових субсидій, яка реалізується за спрощеним механізмом, у 2012 році передбачена субвенція з Державного бюджету місцевим бюджетам на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 4,33млн.грн.

У базу даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги за соціальною та професійною ознаками, внесено інформацію про 24,5тис.осіб, з яких 154 осіб – постраждалі внаслідок аварії на ЧАЕС.

В районі розвинутий та функціонує територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг), яким надається 71 вид різноманітних послуг понад 2,9 тис. пенсіонерам та одиноким непрацездатним громадянам, відкрите стаціонарне відділенняв смт.Нові Стрілища, в якому перебуває 18 одиноких громадян.

У Жидачівському психоневрологічному будинку-інтернаті на повному державному забезпеченні перебуває 106 громадян, яким надається чотириразове харчування, та для яких створені відповідні умови проживання та відпочинку.

Координується виконання заходів щодо матеріально-побутового забезпечення інвалідів, яких на обліку в районі перебуває понад 4,5тис.осіб і, в першу чергу, заходів районної програми із забезпечення безперешкодного доступу осіб з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів громадського та житлового призначення.

В районі  приміщення органів соціальної сфери обладнано пандусами та встановлено кнопку виклику спеціалістів.

Для надання адресної допомоги взамін пільг з оплати за житлово-комунальні послуги сім’ям, які складаються з двох і більше інвалідів, інвалідів по зору, одиноким інвалідам на 2012 рік у районному бюджеті виплачено кошти в сумі 180тис. гривень.

В управлінні Пенсійного фонду України в Жидачівському районі станом на 01.01.2013р. перебувають на обліку 22`523 пенсіонери, середній розмір пенсійної виплати становить 1`192,77грн (на 190,87грн. більше ніж станом на 01.01.2012 року).

Фінансування пенсійних виплат в районі у 2012 році склав понад 10,6 млрд. гривень.

Грошові доходи населення та заробітна плата.

У 2012 році номінальні доходи населення району очікувано складуть 669,8млн.грн., що на 11,8% більше у порівнянні з 2011 роком, в тому числі доходи від заробітної плати зростуть на 13,9%, соціальні допомоги та інші одержані поточні трансферти – на 8,3%.

Основні доходи сім’ї отримують із традиційних джерел, зокрема, це заробітна плата, яка становитиме 38,3% сукупного доходу.

У структурі доходів населення частка соціальних допомог та інших одержаних поточних трансфертів складе 50,2%.

Витрати населення у 2012 році складуть 669,8млн. грн., що на 11,8% більше у порівнянні з 2011 роком. У тому числі, витрати населення на купівлю товарів та послуг у 2012 році складуть майже 576,0млн.грн. і зростуть у порівнянні з 2011 роком на 10,6%.

У 2012 році середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника, зайнятого в економіці району, становила 2`255,07грн., що на 17,2% більше у порівнянні з 2011 роком (на 330,95грн. більше). Проте, даний проказник становить 87,5% до середнього рівня в економіці області (2`577,84грн.).

У промисловості середньомісячна заробітна плата на одного працівника складає  2`850,6грн., у сільському господарстві – 2`280,0грн.

 

Житлово-комунальне господарство

Житлово-комунальне господарство району є однією з галузей господарського комплексу, на яку покладено завдання стабільного функціонування та забезпечення безперебійної життєдіяльності населених пунктів на території району.

У галузі на території району функціонує 7 підприємств, середньооблікова чисельність працюючих становить 210 осіб. Експлуатацію наявного житлового фонду здійснюють 3 комунальних підприємства: Жидачівське МВУ КГ, КП «Ходорівське УКГ» та КП «Журавножитлосервіс». Надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення забезпечує 4 спеціалізованих підприємства (МКП «Жидачівводоканал», ДП «Водоканал» м.Ходорів, КП «Журавножитлосервіс», КП «Нові Стрілища»), а надання послуг теплопостачання - 1 підприємство – МКП «Жидачівтеплокомуненерго».

Основними споживачами житлово-комунальних послуг, які виробляють і надають підприємства житлово-комунального господарства, є населення – 72%, бюджетні підприємства, установи та організації – 16%, інші споживачі – 12%.

Комунальний житловий фонд станом на 1 січня 2013 року становив: 313 житлових будинків загальною площею 213,6тис.м2, в яких проживає  9,1тис.осіб населення або 12,7% загальної чисельності населення. Загальний житловий фонд району склав 1,097млн.м2, у тому числі в сільській місцевості – 735,3тис.м2.

У 2011 році створено 1 ОСББ у м.Ходорів «Наш дім – 36». Серед мешканців району постійно пропагуються завдання утворення ОСББ. 

    Водовідведення:

Протяжність водопровідної мережі становить 36,763км (в тому числі в м.Жидачів – 20,3км; в м.Ходорів – 11,2км; смт.Журавно – 2,5км; смт.Гніздичів –2,763км). Очисні споруди функціонують в м.Жидачів та м.Ходорів, при тому споруди в м.Ходорів знаходяться в аварійному стані та недіючі в смт.Журавно, с.Володимирці, смт.Гніздичів.

Водопостачання:

Загальна протяжність водопровідних мереж складає 78,6км (в тому числі м.Жидачів –59,4км; м.Ходорів – 5,4км; смт.Журавно – 2,5км; смт.Нові Стрілища – 8,1км; смт.Гніздичів – 3,2км).

Одним із пріоритетів державної політики в даній галузі є розв’язання житлових проблем окремих категорій громадян, забезпечення створення нового і якісного житла, доступного для кожного. У сфері житлового будівництва діяльність, з урахуванням проблем (недостатні темпи житлового будівництва, недоступність для переважної більшості населення вартості новозбудованого житла, несприятливі умови інвестиційної діяльності, недосконалість механізмів іпотечного кредитування, надзвичайна складність введення в експлуатацію житлових будинків через інспекцію ДАК та інші дозвільні установи) буде спрямована на реалізацію соціальних програм, залучення молодіжного житлового кредитування, виділення земельних ділянок на пільгових умовах для будівництва соціального житла та житла, доступного для громадян з середнім рівнем доходу.

Проведений аналіз щодо економічної обґрунтованості тарифів свідчить про невідповідність чинних тарифів на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення фактичним витратам на їх виробництво, транспортування та постачання в умовах тенденції до подорожчання енергоносіїв, вартості паливно-мастильних матеріалів, зміни розміру мінімальної заробітної плати тощо.

 

Енергоощадність та енергоефективність

у соціальній та бюджетній сфері

В рамках Програми енергозбереження для бюджетної сфери Львівщини на 2010-2015 роки було проведено конкурс мікропроектів, спрямованих на реконструкцію та технічне переоснащення об’єктів бюджетної інфраструктури з метою підвищення енергоощадності, в якому взяло участь 63 мікропроекти.

           Переможцями від Жидачівського району стали 2 мікропроекти, які отримали з обласного бюджету співфінансування у розмірі 97,7тис.грн., а саме:

Ø    Проект «Заміна вікон на металопластикові в Вовчатицькій ЗОШ I-II cт.», загальна вартість 95,5тис.грн., з них обласний бюджет – 47,7тис.грн., сільський бюджет Вербицької сільської ради – 43,0тис.грн., інші – 4,8тис.грн.,  виконавець –  відділ освіти Жидачівської РДА.

В результаті проекту в школі замінено 48 старих прогнилих дерев`яних вікон на металопластикові (загальна площа 118,75кв.м), встановлено на всіх вікнах внутрішні та зовнішні підвіконники.

Ø    Проект «Сонце гріє воду. Хірургічний корпус Жидачівської центральної районної лікарні», загальна вартість 100,0тис.грн., з них обласний бюджет – 50,0тис.грн., районний бюджет – 45,0тис.грн., кошти громади – 5,0тис.грн.

Даний проект не був реалізований.

У рамках реалізації заходів обласної Програми енергозбереження – здійснювалася компенсація відсотків за кредитами для населення на заходи з енергозбереження. На даний час фінансовими установами району (КС «Вигода», КС «Самопоміч», «Ощадбанк») видано 63 кредити на суму 438,623тис.грн., фактично відшкодовано 20,82тис.грн.

Серед основних проблемних питань енергозбереження в бюджетній сфері й надалі залишається значна зношеність будівель та генеруючого обладнання.

З метою забезпечення економії енергоресурсів бюджетними установами та організаціями району впродовж 2012 року здійснено такі заходи з енергозбереження:

-         поточний ремонт котла «Ниистум» Подорожненської ЗОШ І-ІІІст.;

-         поточний ремонт мереж електропостачання паливної системи Жидачівської ДЮСШ;

-         поточний ремонт зовнішніх тепломереж Протіської ЗОШ І-ІІст.;

-         поточний ремонт систем водопостачання Монастирецького НВК, Лисківської ЗОШ І-ІІІ ст.;

-         поточний ремонт системи опалення Монастирецького НВК, Новошинського НВК, Грусятицької ЗОШ І-ІІІст., Бережницької ЗОШ І-ІІІст., Отиневицької ЗОШ І-ІІІст.;

-         в установах відділу освіти замінено 169 вікон на енергозберігаючі.

Серед населення району постійно розповсюджуються інформаційні та промоційні матеріали про альтернативні джерела енергії та технології їхнього застосування.

Екологія

У сфері природоохоронної діяльності реалізовувались обласні цільові  програми щодо підвищення рівня громадської свідомості з питань охорони навколишнього природного середовища, програма поводження з твердими побутовими відходами, розвитку об’єктів природно-заповідного фонду, програми зі скорочення викидів парникових газів, охорони та раціонального використання водних ресурсів тощо.

Разом з тим, повної реалізації запланованого не досягнуто через проблеми, які виникли у фінансуванні заходів по зазначених вище програмах з цільових державного, обласного екологічних фондів та неоплата управлінням державної казначейської служби за виконані роботи.

У 2012 році з державного екологічного фонду ОНПС виділено кошти на:

Будівництво побутової каналізації північної частини м.Жидачева – 1`469,0тис.грн.

Реалізація даного проекту дасть можливість підключити до централізованої мережі водовідведення більше 300 садибних житлових будинків, де проживає 1100 мешканців. При введенні в експлуатацію об’єкту зменшиться проникнення води у грунт, попадання фекальних стоків у підземні води та їх забруднення, що дасть можливість запобігти утворенню провалів грунту житлового масиву «Гора». Загальна кошторисна вартість об’єкту – 3`793,5тис.грн. Виконано робіт з 2008 року на суму 2`283,287тис.грн, з них у 2012 році – 658,678тис.грн. (449,6тис.грн – кошти обласного фонду ОНПС; 208,7тис.грн. – кошти міського фонду ОНПС). Готовність об’єкту станом на 1 січня 2013 року – 60,2%.

У зв’язку з тим, що кошти, виділені з державного фонду ОНПС, були профінансовані  в грудні 2012 року, освоїти вдалося лише 187,0тис.грн.

З обласного екологічного фонду ОНПС у 2012 році виділено кошти на:

Забезпечення екологічного безпечного збирання та зберігання відходів (м.Жидачів) – виділено та освоєно 70,0тис.грн. За дані кошти придбано 22 контейнери для ТПВ та передано для використання Жидачівському міському виробничому управлінню комунального господарства;

Заходи щодо відновлення і підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану р.Рогізнянка, а також заходи для боротьби з шкідливою дією вод біля с.Рогізно (захист сільськогосподарських угідь від підтоплення паводковими і грунтовими водами) на території Бережницької сільської ради Жидачівського району – 225,0тис.грн. Всі заплановані роботи виконані, всі кошти освоєні;

  Комплекс очисних споруд м.Ходорова – реконструкція. Реалізація даного заходу дасть можливість зменшення забруднення р.Луг, забезпечить мінімальний вплив промислових та господарсько-побутових стоків. Впродовж 2012 року з обласного фонду ОНПС було виділено 760,0тис.грн. (з них освоєно – 260,0тис.грн.), з місцевого бюджету – 78,9тис.грн.

На території Жидачівського району розташовано 10 заповідних об’єктів загальною площею 1'288,9га. Території заповідних об’єктів не позначені в натурі державними інформаційними щитами, охоронно-межовими знаками та аншлагами, що покликані інформувати населення про заповідний об’єкт та правила поведінки і режим на його території.

У районі діє державний заказник «Діброва», загальною площею 830га, завданням якого є збереження, відтворення і природне відтворення тваринницького та рослинного світу. Також діють Ландшафтний заказник «Дубравський» на території Зарічненської сільської ради площею 408,8га та ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Група вікових лип» у с.Бортники.

Також є 3 три об'єкти садово-паркового мистецтва: у с.Лівчиці, смт.Журавно, с.Піддністряни.

           Екологічна ситуація в районі на сьогодні характеризується наявністю ще досить гострих проблем, пошук вирішення яких продовжиться у 2013 році.

Щорічно на території району утворюється близько 115,2тис.т ТПВ. Тому є необхідність пошуку земельної ділянки длдя облаштування полігону твердих побутових відходів. У 2010 році були спроби щодо виготовлення проектно-кошторисної документації на  полігон/сміттєзвалища в с.Жирова з утилізації твердих побутових відходів площею 10,0га. Дана земельна ділянка – це територія відстійників дефекату колишнього Ходорівського цукрового заводу, яка першочергово передбачається під розташування полігону твердих побутових відходів для потреб с.Жирова, сіл Жирівської сільської ради та м.Ходорів з дотриманням санітарно-захисної зони 500м до межі існуючої та перспективної забудови с.Жирова. Проте, відсутнє рішення Жирівської сільської ради.

 На державному рівні не врегульованою залишається нормативна база, а відтак гальмується розвиток об’єктів природно-заповідного фонду в районі.

Забезпечення соціально-економічного розвитку

Ціни і тарифи

На споживчому ринку району за підсумком січня-грудня 2012 року зафіксовано зниження індексу споживчих цін на 0,6%. Загалом, протягом останніх двох років спостерігається тенденція до зниження темпів приросту споживчих цін.

На дефляційну динаміку серпня-вересня у певній мірі вплинуло зниження цін на продукти харчування, що пов’язано із зростанням на продовольчому ринку району пропозиції вітчизняної продукції урожаю поточного року, у першу чергу це здешевлення овочів на 10-12%.

З метою забезпечення стабільної прогнозованої ситуації на ринку споживчих товарів та послуг у 2012 році проводилась робота, спрямована на впровадження відповідного комплексу заходів щодо недопущення необґрунтованого зростання цін на основні продукти харчування, постійний аналіз цінової ситуації, проводились наради та робочі зустрічі з керівниками підприємств оптової, мережевої роздрібної торгівлі та ринків з питань забезпечення стабільної контрольованої ситуації на ринку соціально значущих продовольчих товарів.

Реалізація наданих Урядом повноважень щодо регулювання цін на основні продовольчі товари сприяла стримуванню зростання цін на основні продукти харчування, стабілізації та контрольованості цінової ситуації на споживчому ринку району.

Торгівля та послуги

Зростання реальних доходів населення, стабілізація у сфері виробництва спричинили до покращення ситуації на споживчому ринку району.

Починаючи з початку 2012 року намітилась позитивна тенденція щодо стабілізації ситуації у роздрібній торгівлі.

Обсяг роздрібного товарообороту підприємств-юридичних осіб, що здійснюють діяльність з роздрібної торгівлі та ресторанного господарства, за 2012 рік очікувано становитиме 124,2млн.грн., що за порівнянними цінами більше попереднього року на 102,8%.

Протягом цього року у Жидачівському районі відкрито 13 торговельних підприємств торговою площею 503м.кв., створено 34 нових робочих місць. Найбільшими серед них були «Торговий центр «НІКА» в м.Жидачів, продуктовий магазин «Карпати» в смт.Журавно, магазин продуктів харчування та непродовольчих продуктів «Торбинка» в смт.Гніздичів.

Роздрібний товарооборот підприємств торгівлі та ресторанного господарства в розрахунку на одну особу за січень-вересень 2012 року становить 1`306,8грн., що на 105,8грн. більше відповідного періоду минулого року.

Обсяг реалізованих послуг у 2012 році у ринкових цінах склав 78,5млн.грн. (темп росту до минулого року – 132,6%). У тому числі, обсяг послуг, реалізованих населенню становить 10,4млн.грн. (117,5%).

У структурі реалізованих послуг домінують транспортні послуги (81,0%), операції з нерухомим  майном, оренда, інжирінг та надання послуг підприємцям (11,4%), надання комунальних та індивідуальних послуг (6,6%). Серед індивідуальних послуг переважають перукарські послуги, послуги з ремонту автомобілів та ремонту житла.

Фінансово-господарська діяльність

 

Фінансовий результат до оподаткування суб’єктів господарювання Жидачівщини (без урахування результатів діяльності банків і бюджетних установ) у 2011 році становив 85`049,5тис.грн. прибутку ( у 2010 році – «- 35`005,3тис.грн.»).

За попередніми розрахунками фінансовий результат діяльності великих та середніх підприємств району до оподаткування (без урахування результатів діяльності банків і бюджетних установ) у 2012 році становитиме 90`110,0тис.грн. прибутку.

Прибутковими підприємствами району у 2011 році отримано 116,3млн.грн. прибутку, що у 2,7 рази більше 2010 року.

У 2012 році очікується збільшення суми прибутку, отриманого прибутковими підприємствами району, до рівня 120,0млн.грн., що більше на 3,2% у порівнянні з 2011 роком. Зростання прибуткового фінансового результату буде забезпечене шляхом зменшення збитків суб’єктів господарювання та відновлення діяльності неспроможних підприємств у новій якості, як суб’єктів, які здатні в сучасних умовах реалізувати технічні й економічні функції.

Збитковими підприємствами у 2011 році отримано 31,3млн.грн. збитків, що на 9,4% менше ніж у 2010 році.

За оцінкою сфери фінансово-господарської діяльності підприємств району, у 2012 році очікується скорочення сумарного обсягу збитків, отриманих збитковими підприємствами, на 9,2% від обсягу 2011 року.

Бюджет

Збір податків і зборів у 2012 році до Державного бюджету України, що контролюється органами податкової служби, становить 52`846,1тис.грн., що на 20,1% більше, ніж у 2011 році.

Найбільшу питому вагу у зборі до Державного бюджету України становить податок на додану вартість – 60,3% або 31`863,0тис.грн. та податок на прибуток – 34,2% або 18`091,9тис.грн.

Найбільшими платниками податку на додану вартість у 2012 році були наступні суб’єкти господарської діяльності:

ВАТ «Жидачівський ЦПК» – 12`515,3тис.грн;

ПАТ «Кохавинська паперова фабрика» – 1`905,4тис.грн.;

ТОВ «Галпак» – 1`444,9тис.грн.;

ТОВ «Енергозберігаючі технології» – 5`249,2тис.грн.;

ТДВ «Жидачівське заводоуправління цегельних заводів» – 893,4тис.грн.

Найбільшими платниками податку на прибуток у 2012 році були наступні суб’єкти господарської діяльності:

ТОВ «Монді Пекеджінг Бегс Юкрейн» – 3`575,7тис.грн.

ПАТ «Кохавинська паперова фабрика» – 5`021,2тис.грн.;

Підстанція -750-КВ «Західноукраїнська» – 1`403,5тис.грн.;

ТОВ «Галпак» – 892,1тис.грн.;

ТОВ «Енергозберігаючі технології» – 3`774,4тис.грн.

Найбільшим боржником по сплаті платежів до Державного бюджету України станом на 01.01.2013 року є ВАТ «Ходорівполіграфмаш» – 548,9тис.грн.

У 2012 році в порівнянні з 2011 роком спостерігався ріст експортних операцій на 105,6% або 13`901,3тис.грн., а також ріст імпорту на 104,3% або 10`759,6тис.грн.

До місцевих бюджетів усіх рівнів у 2012 році надійшло податкових надходжень в сумі 65`000,4тис.грн., що на 21% більше, ніж у 2011 році.

Найбільшу питому вагу у формуванні бюджетів складає податок на доходи фізичних осіб – 68,8% або 44`718,0тис.грн, плата за землю – 16,7% або 10`876,3тис.грн, єдиний податок – 5,9% або 3`804,6тис.грн.

З початку року надійшло до місцевого бюджету платежів за рахунок погашення податкового боргу в сумі 481,6тис.грн., з них 283,3тис.грн. – плата за землю.

Залучено до оподаткування 277 найманих працівників. Додатково надійшло 20,9тис.грн. податку з доходів фізичних осіб. Погашено заборгованість з виплати заробітної плати по 3 СГД в сумі 104,9тис.грн.

Станом на 1 січня 2013 року загальна сума недоїмки до бюджету становила 4,525млн.грн., що на 4,4млн.грн. менше до початку 2012 року.

Найбільші боржники плати за землю:

- ДП «Подорожненський рудник» – 2009,4тис.грн.;

- ВАТ «Ходорівський поліграфмаш» – 428,2тис.грн.;

- ДП «Гніздичівський спиртзавод» – 62,1тис.грн.

Підприємництво

Протягом останніх років активізовано роботу зі створення сприятливих умов для започаткування та ефективного провадження підприємницької діяльності. Спрощено процедури видачі документів дозвільного характеру суб’єктам підприємництва шляхом переходу від принципу «єдиного офісу» - до «єдиного вікна», під час видачі документів дозвільного характеру, згідно з яким видача документів дозвільного характеру суб’єкту господарювання відбувається виключно через державного адміністратора в дозвільному центрі.

З метою створення сприятливого підприємницького та регуляторного середовища ведеться системна робота щодо забезпечення належного рівня нормативно-правового регулювання підприємницької діяльності, що стосується процедури підготовки, обговорення, прийняття та відстеження результативності регуляторних актів, що відповідають нормам та положенням Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

В Жидачівському районі функціонує 2`610 суб’єктів малого підприємництва (фізичних та юридичних осіб), в тому числі – 249 малих підприємств-юридичних осіб та 2`361 підприємців – фізичних осіб. На 10 тисяч осіб наявного населення у 2012 році припадало 35 малих підприємств.

Протягом січня-грудня 2012 року зареєстровано 138 нових суб’єктів підприємницької діяльності, з яких 14 – юридичні особи, 124 – фізичні особи-підприємці.

За 2012 рік в Дозвільному центрі в Жидачівському районі сформовано та зареєстровано 255 дозвільних справ. Державним адміністратором дозвільного центру видано 178 документів дозвільного характеру, зареєстровано 66 декларацій відповідності.

У 2012 році проведено 45 засідань Учасників взаємодії Дозвільного центру в Жидачівському районі.

Інвестиційна діяльність

У 2010 - 2011 роках інвестиції в основний капітал зростали (відповідно на 2,1% та 9,8%).

У 2012 році очікується, що обсяг інвестицій в основний капітал становитиме майже 105,3млн.грн., темп росту – 107,1%.

Кошти освоєних інвестицій в основному було спрямовано на розвиток агропромислового комплексу, промислового виробництва та інфраструктури району.

Обсяг прямих іноземних інвестицій (акціонерного капіталу), внесених у Жидачівщину, з початку інвестування станом на 31 грудня 2012 року становить 39,8млн.дол.США, частка до загального підсумку – 2,4% (5 місце серед районів області). У розрахунку на одну особу населення району припадало 588,9дол.США прямих іноземних інвестицій.

Іноземні інвестори за 12 місяців 2012 року в економіку району вклали прямих іноземних інвестицій на суму 59,2тис.дол.США.

За весь період інвестування найбільш привабливою є промисловість.

За очікуваними розрахунками на кінець 2012 року обсяг прямих іноземних інвестицій по наростаючому підсумку складе 41,6 млн. дол. США. У розрахунку на одного мешканця припадатиме 591дол.США прямих іноземних інвестицій.

Реалізація Програми інвестиційного розвитку Львівської області на 2011 - 2015 роки забезпечує створення сприятливих умов для формування позитивного іміджу області та району зокрема.

Представники Жидачівщини взяли участь у ХІІ Міжнародному економічному форумі “Стратегії. Інвестиції. Співробітництво”, який відбувся 12 жовтня 2012 року у Львові.

 

 

Зовнішньоекономічна діяльність

Для зовнішньої торгівлі Жидачівського району з 2011 року характерним є перевищення експорту над імпортом, при цьому плюсове сальдо впродовж 2011 та 2012 років збільшувалось (у 2010 році – «мінус» 5`410,25тис.дол.США, в 2011 році – «плюс» 1`059,80тис.дол.США, у 2012 році – очікується «плюс» 3`046,4тис.дол.США).

У січні-грудні 2012 року експорт товарів по Жидачівському району очікувано становитиме 40`650тис.дол.США, імпорт – 37`603,6тис.дол.США. Порівняно з 2011 роком експорт зросте на 24,1%, імпорт – на 18,7%. 

Основними партнерами у зовнішній торгівлі району є країни Європейського Союзу та Російська Федерація.

Структура експорту: гофросировина, папір обгортковий, папір для гофрування, гофроящики, картон коробковий, горбкувата прокладка, мішкотара для сухих сумішей, деревина, мінеральні продукти.

Географія експорту налічує близько 20 країн світу.  Це Австрія, Чехія, Польща, Угорщина, Іран, Туреччина тощо.

Товарну структуру імпорту району визначали продукція машинобудування, метали, полімери. Імпортувалася дана продукція переважно з країн ЄС. Основні імпортери: ВАТ “Жидачівський ЦПК”, ТзОВ «Монді ПБЮ», ТзОВ «Дунапак-Україна». Країни-імпортери: Польща, Німеччина, Італія, Словенія, Росія, Болгарія, Австрія, Румунія, Фінляндія, Молдова, Чехія; країни Близького Сходу і Середньої Азії.

У район в основному імпортуються машини, устаткування, електротехнічне обладнання,  апаратура, хімічні реактиви, сировина  (папір для виробництва мішкотари ТзОВ «Монді ПБЮ»).

Імпорт послуг за 9 місяців 2012 року в район склав 1`034,27тис.дол.США (202,2% до аналогічного періоду 2011 року). Сальдо зовнішньої торгівлі послугами складає – «мінус» 1`034,27тис.дол.США.

Міжнародне співробітництво

Серед регіонів-партнерів Жидачівського району, враховуючи близькість району до кордонів, особливе місце посідають регіони Республіки Польщі. Після вступу Польщі до Європейського Союзу ця держава стала для нашого району джерелом інформації та досвіду в напрямку інтеграції у Європейський Союз.

Зокрема, з 16 липня 2004 року місто Жидачів має налагоджену співпрацю з польським містом Челядзь Шльонського воєводства.                                                                                                         21 серпня 2006 року було підписано двохсторонню Угоду про партнерські стосунки між громадами міста Жидачева та міста Вієсіте з Латвії.

Відповідно даних угод між громадами міст відбувається налагодження та розвиток контактів між закладами освіти, культури та спорту.

Таке співробітництво є вигідним для обох сторін. Адже, Євросоюз надає грантову підтримку саме таким партнерським стосункам, де один з партнерів є членом Євросоюзу.

1.1.2.   Стан виконання районних програм з вирішення найважливіших проблем розвитку економіки та соціальної сфери району

Упродовж 2012 року на постійному контролі керівництва райдержадміністрації щодо стану фінансування та виконання заходів знаходились 43 районних програми. Серед них є програми, які були затверджені відповідними рішеннями минулих років (діючі програми) – 23, а також, затверджені рішенням сесії Жидачівської районної ради від 01 березня 2012 року №160 – 20 цільових програм.

Через обмеженість фінансового ресурсу районного бюджету переважна сума коштів спрямовувалась на програми щодо підтримки та розвитку соціально орієнтованих галузей (соціальний захист, освіта, охорона здоров’я, культура тощо).

Усього на виконання заходів зазначених програм у 2012 році передбачалось виділити з районного бюджету 400,0тис.грн.

Проте, станом на 27 грудня 2012 року фінансувались заходи 16 програм, на які спрямовано 276,152тис.грн. або 69,0% до передбачених річних обсягів.

Усього протягом року кошти районного бюджету спрямовувались на виконання наступних заходів програм :

п/п

Назва цільової Програми

Назва заходу

Профінансовано станом на 27.12.

2012р.,

тис.грн.

1.

Програма соціального захисту дітей та розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування у Жидачівському районі на 2011–2016 роки

- проведення районного фестивалю «Водограй»

4,0

2.

Програма «Комплексний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини у Жидачівському районі» на період до 2016 року 

- проведення свята до Дня святого Миколая для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

- проведення профілактичних рейдів «Діти вулиці», «Вокзал», «Урок»

3,294

3.

Програма розвитку насінництва у Жидачівському районі на 2011–2015 роки

 

- часткова компенсація сортової надбавки за закуплене високо репродукційне насіння с/г культур усіх форм власності

50,0

4.

Програма підтримки розвитку тваринництва Жидачівського району на 2011–2013 роки

- соціальна дотація особистим селянським господарствам за утримання корів молочного напряму продуктивності, часткове відшкодування витрат  за поголів’я телиць, закуплених у фізичних осіб для вирощування

15,0

5.

Програма по земельній реформі та охороні земель на 2011–2015 роки

– проведення нормативної грошової оцінки земель 21 населеного пункту Жидачівського району

35,0

6.

Програма «Розвиток культури Жидачівщини» на 2007-2015 роки

- святкування відзначення 355-річчя обрання Івана Виговського гетьманом України в с.Руда (20,0тис.грн.);

- співфінансування мікропроекту «Капітальний ремонт Народного дому в с. Рудківці» (40,0тис.грн.).

60,0

7.

Програма вшанування пам`яті українців, постраждалих у ХХ столітті внаслідок дій окупаційних режимів та відзначення героїв національно-визвольних змагань

- виготовлення та придбання буклету «Стежками УПА на Жидачівщині» (14,0тис.грн.);

- проведення виставки зброї та спорядження УПА, придбання медалей «70 років Української Повстанської Армії», придбання дисків з піснями УПА

20,0

8.

Програма управління майном комунальної форми власності на 2011–2012 роки

- виготовлення звіту про оцінку майна будівлі складу Вибранівської амбулаторії;

- виготовлення поточної технічної інвентаризації майна Журавнівського НВК

6621,21

9.

Програма розвитку місцевого самоврядування Жидачівського району на 2011–2012 роки

- членські внески асоціацій місцевих рад «Ради Жидачівщини»

6,0

10.

Комплексна Програма впровадження державної регіональної політики Жидачівською районною державною адміністрацією у 2012–2015 роках

- відзначення державних, професійних свят та подій районного значення

7,0

11.

Програма реформування і розвитку системи охорони здоров’я Жидачівського району на 2012-2014 роки

- охоплення дітей від 1 до 14 років туберкулінодіагностикою (придбання туберкуліну)

25,0

12.

Програма поліпшення умов функціонування фельдшерських пунктів у Жидачівському районі Львівської області на 2012-2016 роки»

– виготовлення документації на електрифікацію та газифікацію ФАПу в с.Жирова

7,165

13.

Програма розвитку пластового руху у Жидачівському районі на 2012–2015 роки

- підготовка до відзначення 100-річчя Пласту НСОУ, виготовлення буклетів;

- підготовка та проведення акції «Вифлиємський вогонь»

7,0

14.

Програма підтримки розвитку пріоритетних та масових видів спорту (волейбол, футбол, шахи, баскетбол, важка атлетика, бокс) на 2012–2016 роки

- проведення чемпіонатів району з футболу, міні-футболу, «Шкіряний м’яч», участь у ХХІ спортивних іграх Львівщини з баскетболу, волейболу

15,832

15.

Комплексна програма соціальної підтримки та реабілітації інвалідів Жидачівського району на 2012-2014 роки

- проведення районної спартакіади інвалідів;

- випска газети «Благовіст» для інвалідів 

5,0

16.

Програма з міжнародного співробітництва Жидачівського району на 2012-2015 роки

- участь у святі обжинків Бедзінському повіті (Польща) (4,0тис.грн.);

- організація прийому делегацій відповідно договору про співпрацю (6,0тис.грн.)

10,0

 

РАЗОМ (тис.грн.)

276,152

 

1.2. Основні напрями та завдання розвитку на 2013 рік

 

1.2.1. Пріоритетні напрямки економічного і соціального розвитку Жидачівського району на 2013 рік

2013 рік стане роком започаткування якісних структурних зрушень в економіці у напрямку посилення ролі інноваційної моделі розвитку, а також поглиблення інтегрованості економіки та поступового досягнення європейських стандартів життя населення.

Пріоритетний напрям І.

Модернізація виробництва та інфраструктури

1.1.Розвиток та ефективне використання промислово-технологічного потенціалу;

1.2.Підвищення конкурентоспроможності промислової продукції за рахунок упровадження технологій спрямованих на зменшення енерго-та матеріалоємності продукції;

1.3.Зростання виробництва промислової продукції, зокрема в целюлозно-паперовій галузі, харчовій промисловості, машинобудуванні, хімічній та нафтохімічній галузі;

1.4.Нарощування експорту вітчизняних промислових товарів;

1.5.Поліпшення якості наявних та будівництво нових об’єктів транспортної інфраструктури для потреб економічного розвитку та підвищення якості життя громадян;

1.6.Перехід на найновіші стандарти зв’язку, забезпечення споживачів телекомунікаційними послугами гарантованої якості відповідно до національних стандартів; розширення спектру нових послуг на базі сучасних інформаційно-комунікаційних технологій;

1.7.Оптимізація структури енергетичного балансу, зокрема забезпечення збільшення в ньому частки енергоносіїв, отриманих з альтернативних та відновлювальних джерел енергії;

1.8.Забезпечення вітчизняної сільськогосподарської продукції на внутрішньому і зовнішньому ринках, збереження селянства як носія української ідентичності, культури і духовності;

1.9.Подальший розвиток крупнотоварного високоефективного виробництва продукції тваринництва: будівництво та реконструкція тваринницьких ферм та комплексів;

1.10.Розвиток мережі обслуговуючих сільськогосподарських кооперативів із заготівлі та збуту сільськогосподарської продукції;

1.11.Запровадження ефективних фінансово-інвестиційних механізмів та їх реалізація щодо підтримки будівництва (придбання) доступного житла.

Пріоритетний напрям ІІ.

Підвищення соціальних стандартів життя

2.1.Посилення профілактики та забезпечення раннього виявлення захворювань, поліпшення якості медичної допомоги та доступності медичних послуг;

2.2.Приведення структури професійної підготовки кадрів у відповідність із сучасними потребами ринку праці, підвищення доступності якісних освітніх послуг;

2.3.Стабілізація екологічної ситуації, створення умов для підвищення рівня екологічної безпеки населення;

2.4.Підвищення якості житлово-комунальних послуг для всіх верств населення, а також забезпечення рентабельності підприємств галузі, скорочення кредиторської та дебіторської заборгованості, створення конкурентного середовища на ринку послуг;

2.5.Проведення активної політики зайнятості, яка орієнтуватиметься насамперед, на економічні заходи, зокрема навчання і підвищення кваліфікації, створення нових робочих місць;

2.6.Розвиток культури, професійного мистецтва та народної творчості, збереження культурних цінностей;

2.7.Забезпечення фізичного розвитку, поліпшення стану здоров’я населення, пропагування ведення здорового способу життя;

2.8.Розвиток системи соціального захисту населення, поетапна реалізація пенсійної реформи.

Пріоритетний напрям ІІІ.

Забезпечення умов для соціально-економічного зростання

3.1.Стабілізація цінової ситуації, впровадження комплексу заходів щодо недопущення необґрунтованого зростання цін на основні продукти харчування, забезпечення товарної насиченості споживчого ринку шляхом збільшення обсягів реалізації вітчизняної продукції за доступними цінами;

3.2.Залучення всіх можливих резервів здешевлення вартості житлово-комунальних послуг та підвищення їх якості, у тому числі за рахунок зменшення непродуктивних втрат, здійснення заходів з ресурсо- та енергозбереження;

3.4.Створення сприятливих умов для залучення інвестицій з метою забезпечення розвитку базових галузей економіки та інноваційної інфраструктури, забезпечення концентрації капітальних вкладень на модернізації виробництва та впровадженні високих технологій;

3.5.Спрощення умов ведення бізнесу шляхом впровадження електронного документообігу (в т.ч. електронної реєстрації) та створення центрів надання адміністративних послуг;

3.7.Забезпечення макроекономічної стабільності, стійкості та збалансованості бюджетної і податкової системи;

3.8.Збереження та закріплення позитивних тенденцій у забезпеченні населення товарами та розвиток торгової мережі нових форматів.

1.2.2.Найактуальніші завдання розвитку Жидачівського району

у 2013 році

 

У контексті визначених пріоритетних напрямків сформовано найактуальніші завдання розвитку Жидачівщини, а саме:

  I.            Розвиток базових галузей реального сектору економіки району, через реалізацію цивілізованих механізмів захисту та підтримки регіонального виробника.

II.            Розвиток села через реалізацію механізмів адресної підтримки та розвиток сільськогосподарських кооперативів, впровадження пілотного проекту «Відродження галицького села».

   III.      Активізація будівництва у житловому секторі, у галузі інфраструктури та дорожнього господарства через концентрацію можливостей державного та місцевих бюджетів.

  IV.      Енергоефективність та енергоощадність. Продовження політики переходу на альтернативні види енергоносіїв (у тому числі високотехнологічне водно-вугільне пальне), підвищення енергоощадності у всіх сферах.

     V.      Підсилення інвестиційної політики через реалізацію на території району проектів та пропозицій.

 

1.2.3.Основні показники соціально-економічного розвитку

Жидачівського району на 2013 рік

Показники

Одиниця виміру

2011 р.

звіт

2012 р.

звіт/ (очікув.)

2013 р.

прогноз

2013 р. до 2012р., %

Реальний сектор економіки

Промисловість

Обсяги реалізованої промислової продукції у діючих цінах

млн.грн.

1`060,1

943,2

975,0

103,4

Приріст, зниження (-) обсягів виробництва промислової продукції

%

171,2

88,8

103,4

х

Сільське господарство

Валова продукція у постійних цінах 2010 р. всього

млн.грн.

418,2

475,1

495,4

104,3

            у тому числі:

 

 

 

- сільськогосподарські підприємства

млн.грн.

148,8

206,3

222,3

107,8

- господарства населення

млн.грн.

269,4

265,9

273,1

102,7

у % до попереднього року

%

129,1

113,6

102,7

х

Із загального обсягу валової продукції:

 

 

 

- рослинництво

млн.грн.

229,3

279,8

291,0

104,0

 у % до попереднього року

%

167,1

122,0

104,0

х

- тваринництво

млн.грн.

188,9

195,3

204,4

104,6

 у % до попереднього року

%

101,1

103,4

104,6

х

Наявність:

- сільськогосподарських підприємств

одиниць

21

21

21

100,0

- індивідуальних підсобних господарств

тис.

одиниць

22,229

22,225

22,225

100,0

- фермерських підприємств

одиниць

72

72

72

100,0

Будівельна діяльність

Обсяги будівельних робіт

млн.грн.

6,5

10,3

14,4

100,1

Приріст, зниження (-) обсягів будівельних робіт

%

71,6

72,7

100,1

х

Соціогуманітарна сфера

Гуманітарна сфера

Чисельність наявного населення (на кінець року)

тис. осіб

71,146

70,451

69,9

99,2

Природний приріст, скорочення (-)

осіб

-475

-512

-490

Х

Кількість лікарів усіх спеціальностей

осіб

174

173

175

101,2

у т.ч. на 10000 осіб населення

осіб

24,4

24,6

25,0

101,6

Кількість середнього медичного персоналу

осіб

380

384

388

101,0

у т.ч. на 10000 осіб населення

осіб

53,4

54,5

55,5

101,8

Лікарні

ліжок

417

417

417

100

у т.ч. на 10000 осіб населення

ліжок

58,6

59,2

59,7

100,8

Амбулаторно - поліклінічні заклади

одиниць

9

9

9

100

Амбулаторно - поліклінічні заклади

тис. відв. за зміну

1`050

1`050

1`040

99,0

Кількість постійних дошкільних закладів – усього

одиниць

25

26

28

107,7

у міських поселеннях

одиниць

10

10

10

100,0

у сільській місцевості

одиниць

15

16

18

112,5

Охоплення дітей 5-річного віку (всіма формами дошкільної освіти) – усього

%

44,4

92,0

95,0

Х

у міських поселеннях

%

83,3

86,0

90,0

Х

у сільській місцевості

%

14,2

98,0

100,0

Х

Кількість підприємств, установ, організацій, де проводиться фізкультурно-оздоровча робота, (без урахування загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладів)

одиниць

41

41

41

100,0

Кількість ДЮСШ, спеціалізованих ДЮСШ олімпійського резерву, шкіл вищої спортивної майстерності

одиниць

2

2

2

100,0

Кількість дитячих фізкультурно-спортивних клубів за місцем проживання населення

одиниць

4

4

4

100,0

Кількість дітей, котрі отримали послуги оздоровлення та відпочинку, усього

осіб

4`025

4`154

4`160

100,1

з них:

за кошти обласного бюджету

осіб

145

137

165

120,4

Кількість  дітей, які опинились у складних життєвих обставинах та перебувають на обліку

осіб

42

45

46

102,2

Кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на обліку

осіб

106

92

89

96,7

Кількість усиновлених дітей

осіб

3

5

3

60,0

Кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування влаштованих під опіку/піклування

осіб

8

9

4

44,4

Кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування влаштованих в прийомні сім'ї та дитячі будинки сімейного типу

осіб

3

2

х

Соціальна сфера

Створення нових робочих місць – усього

 одиниць

668

693

740

106,8

у тому числі:

створення робочих місць юридичними особами

 одиниць

218

383

425

111,0

Працевлаштування в галузях економіки

 одиниць

1`116

1`194

1`200

100,5

Скерування на навчання і підвищення кваліфікації

 одиниць

333

371

345

93,0

Залучення до громадських робіт

 одиниць

461

473

465

98,3

Контингент одержувачів пенсій – всього

тис. осіб

22,935

22,523

22,1

98,1

з них пенсіонери, що отримують пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення»

тис.осіб

0,281

0,258

0,23

89,1

Обсяги пенсійних виплат по всіх контингентах одержувачів пенсій

млн.грн.

270,6

310,2

321,5

103,6

Обсяги виплат державної допомоги на дітей

млн.грн.

46,5

55,9

67,3

120,4

Доходи населення

млн.грн.

605,5

669,8

(очік.)

745,1

111,2

Грошові доходи населення на одну особу

грн./на особу

8`510,8

9`507,3

(очік.)

10`659,5

112,1

Середньомісячна заробітна плата

грн.

1`924,12

2`255,07

2`500,0

110,9

- у промисловості

грн.

2`414,3

2`850,6

3`100,0

108,8

- у сільському господарстві

грн.

2`020,8

2`280,0

2`380,0

104,4

Забезпечення умов для соціально-економічного зростання

Розвиток торгівлі

Обсяг обороту роздрібної торгівлі (з урахуванням товарообороту юридичних і фізичних осіб- підприємців)

млн.грн.

118,6

124,2

(очік.)

127,9

103,0

Темп зростання (зниження) обороту роздрібної торгівлі

%

111,9

104,7

(очік.)

103,0

х

Обсяг обороту роздрібної торгівлі на одну особу

грн.

1`661,3

1`762,9

(очік.)

1`829,8

103,8

Фінансова діяльність

Фінансовий результат підприємств, які одержали прибуток

млн.грн.

116,3

120,0

(очік.)

125,0

104,2

Фінансовий результат підприємств, які одержали збиток

млн.грн.

-31,3

-28,4

(очік.)

-25,0

88,0

Фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування (сальдо)

млн.грн.

85,0

90,1

(очік.)

92,5

102,7

Бюджет

Надходження податкових та митних платежів до бюджетів

млн.грн.

97,7

117,8

124,6

105,8

у тому числі:

до Державного бюджету

млн.грн.

44,0

52,8

55,5

105,0

до місцевого бюджету

млн.грн.

53,7

65,0

69,1

106,3

Загальна сума недоїмки до бюджетів

млн.грн.

8,9

4,5

3,0

66,7

Розвиток підприємництва

Кількість малих підприємств

 одиниць

2`593

2`610

2`660

101,9

Кількість малих підприємств у розрахунку на 10 тисяч осіб наявного населення

одиниць

34

35

35

100,0

Інвестиційна діяльність

Обсяг інвестицій в основний капітал

млн. грн..

98,3

105,3

(очік.)

110,0

104,5

Обсяг прямих іноземних інвестицій, по наростаючому підсумку (станом на 1 січня)

млн. дол. США

39,3

39,8

40,0

100,5

Обсяг прямих іноземних інвестицій

млн. дол. США

0,224

0,059

0,2

339,0

Зовнішньоекономічна діяльність

Експорт

млн. дол. США

32,744

40,650

(очік.)

44,4

109,2

Імпорт

млн. дол. США

31,684

37,604

(очік.)

40,0

106,4

 

 

 

Розділ ІІ. Економічний і соціальний розвиток району у 2013 році

2.1.Модернізація виробництва та інфраструктури

2.1.1.Використання промислово-технологічного потенціалу

Головною метою розвитку промислового комплексу на 2013 рік є підвищення конкурентоспроможності промислової продукції, нарощування експорту вітчизняних промислових товарів.

Основні заходи та завдання для розвитку промислового комплексу у 2013 році:

·  Створення умов для подальшого розвитку найбільш перспективних промислових підприємств району, збільшення обсягів реалізації промислової продукції на основі виробництва високотехнологічної, конкурентоздатної продукції, що користується попитом на внутрішньому і зовнішньому ринках;

·  Сприяння у можливостях розширення експортної бази промисловості, поглиблення її міжнародної спеціалізації;

·  Модернізація існуючих та введення в експлуатацію нових виробничих потужностей, впровадження інновацій;

·  Проведення ефективної промислової політики у напрямку розвитку пріоритетних галузей, зокрема шляхом впровадження кластерних систем.

У машинобудуванні:     

- збільшення темпів виробництва ПП «Техмонтаж-Жидачів» не менше 10,0%;

- освоєння нових видів конкурентоспроможної продукції.

У легкій промисловості:

- збільшення темпів швейного виробництва на 0,5%;

- організація ПП «НАТТЕКС» виробництва нових видів інноваційної продукції.

У целюлозно-паперовому виробництві, видавничій діяльності:

- збільшення темпів виробництва на 1,5%;

- розробка і впровадження виробництва нових видів інноваційної продукції на ПАТ «Кохавинська паперова фабрика», ТзОВ «Монді ПБЮ»;

- - розширення номенклатури продукції, ринків збуту, впровадження енерго- та ресурсоощадних технологій.

У галузі з виробництва інших неметалевих мінеральних виробів (будматеріалів):

- збільшення темпів виробництва ТДВ «Заводоуправління цегельних заводів» на 2,0%.

У хімічній та нафтохімічній промисловості:

- збільшення темпів виробництва СП ТД «Остов-Бардс» на 1,5%.

Кількісні та якісні критерії ефективності розвитку галузі у 2013 році:

ü        Зростання обсягів промислового виробництва на 3,4% у порівнянні до досягнутих показників минулого року, в т.ч. у переробній галузі – на  3,2%, у галузі з виробництва та розподілення електроенергії газу та води – на 10,1%.

ü        Створення не менше 110 нових робочих місць на діючих промислових підприємствах району;

ü        Нарощення експортного потенціалу, у першу чергу, за рахунок збільшення поставок продукції целюлозно-паперової галузі

2.1.2.Підвищення конкурентоспроможності агропромислового комплексу

Головною метою розвитку агропромислового комплексу на 2013 рік є забезпечення виробництва конкурентноспроможної сільськогосподарської продукції та продуктів харчування.

Основні заходи та завдання для розвитку сільського господарства у 2013 році:

·  Впровадження бізнес-проектів з виробництва продукції рослинництва і тваринництва для запровадження малого та середнього бізнесу;

·  Розробка проектів землеустрою, що забезпечить еколого-економічне обґрунтування сівозмін;

·  Розвиток будівництва та реконструкція тваринницьких приміщень, створення тваринницьких ферм сімейного типу;

·  Розвиток сільськогосподарської кооперації;

· Проведення модернізації та залучення інвестиційних ресурсів.

Кількісні та якісні критерії ефективності розвитку агропромислового комплексу у 2013 році:

ü              Ріст валового виробництва сільськогосподарської продукції на 4,3 %, в тому числі в рослинництві на 4,0%, в тваринництві на 4,6 %;

ü              Виробництво: зерна – 91,0тис.тонн, цукрових буряків – 1,8тис.тонн, картоплі – 75,7тис.тонн, м'яса (реалізація в живій вазі) – 10,5тис.тонн, молока – 32,5тис.тонн, яєць – 27,5млн.штук;

ü              Ріст виробництва товарної продукції харчової промисловості  не менше 2%.

 

             2.1.3. Розвиток паливно-енергетичного комплексу

Головною метою розвитку галузі у 2013 році є збалансоване забезпечення потреби економіки та населення в енергоресурсах та в електричній енергії, безумовне дотримання лімітної дисципліни бюджетною сферою району, забезпечення повного розрахунку споживачами району за спожитий природний газ та електричну енергію, продовження газифікації населених пунктів району, розробка та запровадження першочергових заходів з енергозбереження (приділивши значну увагу переведенню об’єктів бюджетної сфери та житлово-комунального господарства на альтернативні, нетрадиційні, відновлювальні джерела енергії та електроопалення).

Основні заходи та завдання для розвитку паливно-енергетичного комплексу у 2013 році:

У газопостачанні:

·      Регулювання проблеми заборгованості за спожитий природний газ;

·      Проведення робіт щодо підвищення якості обслуговування внутрішньо- будинкових газових мереж;

·      Реалізація заходів щодо залучення інвестицій у розвиток газопостачання;

·      Реалізація заходів щодо заміни аварійних та зношених ділянок діючих газопроводів;

·      Продовження реалізації інвестиційних проектів добудови магістральних газопроводів та газифікації населених пунктів району за кошти районного бюджету, населення та інші позабюджетні кошти;

·        Забезпечення виконання інвестиційної програми по запланованих обсягах введення в експлуатацію газопроводів, в т.ч. завершення робіт по ремонту чи заміні систем опалювання в бюджетних установах району.

У електроенергетиці:

·      Сприяння в організації надійного і ефективного функціонування енергетичної системи для підтримки на належному рівні безперебійного енергетичного забезпечення усіх споживачів району;

·      Регулювання проблеми заборгованості за спожиту електроенергію;

·      Забезпечення реалізації програми модернізації та підвищення безпеки експлуатації Жидачівського РЕМ;

·      Сприяння залученню інвестицій у розвиток електроенергетики;

·      Сприяння у проведенні робіт по вуличному освітленню населених пунктів району.

У теплопостачанніі:

·      Організація надійного і ефективного функціонування системи теплопостачання в опалювальні періоди;

·      Регулювання проблеми заборгованості перед МКП «Жидачівтеплокомуненерго» усіма категоріями споживачів, в т.ч. відшкодування в різниці тарифів з державного бюджету;

·      Сприяння у забезпеченні реалізації програми модернізації та підвищення безпеки експлуатації господарства МКП «Жидачівтеплокомуненерго» під заходи Загальнодержавної Програми реформування та розвитку житлово-комунального господарства;

·      Сприяння у збільшенні фінансування заходів з оновлення основних засобів за рахунок усіх можливих джерел фінансування;

·      Практичне вирішення проблем з технічного переоснащення котелень та реконструкцій систем теплопостачання від джерела вироблення теплової енергії до будівель у бюджетній та житлово-комунальній сферах;

·      Реалізація енергозберігаючих та енергоощадних заходів, інвестиційних проектів з технічного переоснащення котелень та тепломереж у бюджетній сфері району.

Кількісні та якісні критерії ефективності розвитку паливно-енергетичного комплексу у 2013 році:

ü        Безперебійне функціонування всіх сегментів економіки району через ефективну експлуатацію існуючих, модернізацію застарілих та введення в експлуатацію нових енергогенеруючих  та енергоощадних потужностей.

ü        Гарантування енергетичної безпеки, безперебійне забезпечення населення енергоносіями та збільшення кількості об’єктів, що споживатимуть інші види палива, крім природного газу – завдання у проведенні енергетичної політики.

 

2.1.4. Модернізація транспортної інфраструктури, розвиток зв'язку та телекомунікацій

Головною метою розвитку галузі у 2012 році є більш повне задоволення потреб населення та економіки району в послугах транспорту і зв’язку, подальший розвиток мережі автомобільних доріг загального користування, забезпечення споживачів телекомунікаційними послугами гарантованої якості, розширення спектру нових послуг зв’язку на базі сучасних інформаційно-комунікаційних технологій.

Основні заходи та завдання для розвитку сфери у 2013 році:

У розвитку транспортної інфраструктури

·   Оптимізація маршрутної мережі пасажирських автоперевезень;

·   Повне охоплення населених пунктів району автобусним перевезенням, оптимізація рейсів з ліквідацією малорентабельних маршрутів;

·   Недостатня урегульованість питання щодо контролю органів виконавчої влади району та місцевого самоврядування за роботою перевізників, які працюють на маршрутах відповідно до укладених угод обласним конкурсним комітетом з перевезень;

·  Підтримання на належному рівні приміщень зупинок пасажирів у населених пунктах;

·  Сприяння у забезпеченні реалізації заходів щодо оновлення основних виробничих фондів усіх видів транспорту та дорожнього господарства, насамперед рухомого складу, пріоритетно-транспортними засобами вітчизняного виробництва, із застосуванням сучасних механізмів їх придбання (оренда, лізинг тощо);

·   Поліпшення експлуатаційного стану автомобільних доріг загального користування державного та місцевого значення;

·  Контроль за станом та підтримка якісного технічного стану залізничних переїздів, що перетинають автошляхи району.

У розвитку зв’язку та телекомунікацій

·    Запровадження виплати через відділення Укрпошти соціальних виплат та пенсій;

·   Подальша модернізація мережі телефонного зв’язку, заміна застарілого обладнання на сучасні електронні та квазіелектронні АТС;

·  Сприяння у забезпеченні розвитку сучасної телекомунікаційної інфраструктури, впровадження високорентабельних послуг зв’язку на базі новітніх технологій;

·  Оптимізація мережі поштового зв’язку (впровадження пересувних відділень зв’язку, ремонт об’єктів поштового зв’язку);

·  Забезпечення швидкісним Інтернет навчальних закладів, закладів культури та охорони здоров’я;

·  Сприяння у забезпеченні впровадження цифрового багатоканального телебачення та FM-радіомовлення на території району;

·  Удосконалення схеми доставки кореспонденції.

Кількісні та якісні критерії ефективності розвитку сфери у 2013 році:

ü        Доведення перевезення вантажів усіма видами транспорту до 68,3тис.тонн;

ü        Доведення перевезення пасажирів усіма видами транспорту до 1100 тис.пасажирів;

ü        Істотне покращення автомобільного сполучення;

ü        Створення безпечних умов для швидкісного і комфортного руху на дорогах;

ü        Забезпечення доступу населення до програм цифрового телевізійного мовлення за допомогою сучасних цифрових технологій.

2.1.5.Будівництво та житлова політика

Головною метою розвитку галузі у 2012 році є сприяння розвитку соціальної інфраструктури населених пунктів району, шляхом підвищення ефективності капітальних вкладень та нарощення обсягів будівельних робіт. Сприяння вирішенню питань придбання житла громадянами, що потребують покращення житлових умов.

Основні заходи та завдання для розвитку галузі у 2013 році:

У розвитку соціальної інфраструктури

·  Проведення жорсткого відбору інвестиційних проектів на фінансування за рахунок бюджетних коштів, з метою формування:

- переліку об’єктів, що пропонуються до фінансування за рахунок коштів державного фонду регіонального розвиту;

- програми капітального будівництва об’єктів соціально-культурного та житлово-комунального призначення за рахунок коштів бюджету розвитку обласного бюджету;

·  Сприяння акумулюванню коштів бюджетів усіх рівнів та їх спрямування на завершення будівництва соціально важливих об’єктів місцевого значення, які мають високу будівельну готовність;

·  Проведення оперативного моніторингу використання коштів державного та місцевих бюджетів, які спрямовуються на будівництво об’єктів соціально-культурного та житлово-комунального призначення району в 2013 році,  з метою ефективного використання бюджетних коштів та зменшення облікових обсягів незавершеного будівництва;

·  Стимулювання інфраструктурного розвитку сільських та селищних громад, за рахунок коштів обласного бюджету та грантових коштів;

·  Організація та ведення системи оперативного контролю за якістю проектних рішень, орієнтованих на забезпечення енергоефективного, енергоощадного будівництва.

У розвитку житлового будівництва

·   Участь Жидачівського району в реалізації Державних програм, а саме:

 - Державної цільової соціально-економічної програми будівництва (придбання) доступного житла на 2010-2017 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2009р. №1249, яка передбачає надання державної підтримки, що полягає у сплаті державою 30 відсотків вартості (придбання) доступного житла;

- Програми підтримки індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім», яка передбачає державне кредитування індивідуального будівництва житла.

·  Аналіз стану об’єктів незавершеного будівництва щодо ступеню їх готовності, фінансового забезпечення, доцільності надання державної підтримки та формування на основі цього аналізу переліку об’єктів, введення яких очікується;

·  Цільове використання державної підтримки для добудови незавершених будівництвом житлових будинків зі ступенями готовності більше 70%, 50-70%, 25-50% згідно із Законом України «Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва»;

·  Застосування енергоефективних і економічних технологій спорудження житла з максимальним використанням будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що виробляються на територіях області і прилеглих регіонів;

·  Постійне покращення умов для залучення у будівництво житла коштів інвесторів з використанням можливостей, які відкриваються з введенням в дію Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Кількісні та якісні критерії ефективності розвитку галузі у 2013 році:

ü  Забезпечення у 2013 році обсягів будівельних робіт на рівні не менше 2012 року;

ü  Введення в експлуатацію соціально важливих об’єктів, що фінансуються за рахунок бюджетних коштів;

ü  Підвищення рівня забезпечення громадян житлом шляхом запровадження ефективних фінансово-інвестиційних механізмів державної підтримки будівництва (придбання) доступного житла.

2.2.Підвищення соціальних стандартів життя

 

2.2.1. Покращення здоров'я населення

 

Головною метою розвитку галузі охорони здоров’я у 2013 році є подальше покращення стану здоров’я населення району, продовження оптимізації мережі лікувально закладів з метою забезпечення відповідного доступу населення до медичних послуг усіх рівнів надання медичної допомоги, реалізація основних положень Програми економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава» з використанням досвіду пілотних регіонів.

Основні заходи та завдання для розвитку галузі у 2013 році:

·  Проведення інформаційної кампанії із залученням засобів масової інформації щодо шляхів реформування галузі охорони здоров’я району серед населення та медичних працівників;

·  Забезпечення контролю за дотриманням критеріїв (умов) державної акредитації закладів охорони здоров’я;

·  Здійснення комплексу заходів щодо поліпшення демографічної ситуації в районі;

·   Формування оптимальної мережі первинного рівня надання медичної допомоги (відкриття 4,0 дільниць сімейного лікаря) у міській та сільській місцевості району, забезпечення матеріально-технічного оснащення і кадровим забезпеченням у рамках обласної Програми «Розвиток сімейної медицини та її профілактичної спрямованості на 2012-2014 роки», затвердженої рішенням сесії Львівської обласної ради від 28.02.2012 № 390 ;

·  Укомплектування лікувальних закладів району обладнанням, апаратурою, медикаментами на невідкладну допомогу, транспортом закладів первинної медико-санітарної допомоги;

·  Створення системи швидкої і невідкладної допомоги, хоспісу (Журавнівська  МЛ) та центру ПМСД;

·  Проведення капітального ремонту даху хірургічного корпусу,  інфекційного, пологового відділень в Жидачівській ЦРЛ, а також проведення ремонтних робіт в лікарських амбулаторіях та ФАПах району;

· Реконструкція котельні Журавнівської міської лікарні;

· Проведення профілактичних акцій серед населення району.

Кількісні та якісні критерії ефективності розвитку галузі у 2013 році:

ü  Зниження показника немовлячої смертності;

ü  Збільшення питомої ваги пацієнтів, які розпочинають і закінчують лікування на рівні первинної медико-санітарної допомоги, до 90,0%;

ü  Доведення показника забезпеченості населення стаціонарними ліжками цілодобового використання до 88,5 на 10 000 населення, а ліжок денного перебування у поліклініці – до 10,0 на 10 000 населення;

ü  Зниження рівня первинної інвалідності працездатного населення до 59,0 на 10 000 працездатного населення;

ü  Доведення кількості закладів загальної практики – сімейної медицини (ЗПСМ) до 290;

ü  Зниження рівня захворюваності та смертності населення на туберкульоз на 5,0% порівняно з 2012 роком, від інсультів  - на 2,5%, від онкологічних захворювань – на 5%;

ü  Забезпечення медичної допомоги хворим на ВІЛ-інфекцію/СНІД, а також 100% забезпечення медичними препаратами антиретровірусної терапії.

 

2.2.2.Розвиток освітньої сфери

Головною метою ровитку  галузі освіти у 2013 році є забезпечення якісного переходу на нові Державні стандарти учнів початкових класів загальноосвітніх навчальних закладів, створення сучасного навчально-інформаційного середовища, розвиток інклюзивної освіти, оптимізація мережі загальноосвітніх навчальних закладів.

Основні заходи та завдання для розвитку галузі у 2013 році:

·  Збільшення показника охоплення дітей дошкільною освітою шляхом  відкриття груп та закладів;

·  Впровадження нового Державного стандарту початкової загальної освіти;

·  Забезпечення загальноосвітніх навчальних закладів І ст. навчальними комп’ютерними комплексами, враховуючи запровадження з 2 класу предмета «сходинки до інформатики» (з 2013 року);

·  Забезпечення швидкісним і якісним Інтернетом усіх навчальних закладів;

·  Створення сайтів навчальних закладів;

·  Розробка програми виховання загальноосвітніх навчальних закладів на 2013-2015 роки;

·  Впровадження інклюзивного навчання дітей у дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладах;

·  Створення системи моніторингу якості освіти в районі;

·  Забезпечення ефективного функціонування опорних шкіл освітніх округів;

·  Переведення загальноосвітніх навчальних закладів на режим роботи в одну зміну за рахунок будівництва, добудови, реорганізації та раціонального використання приміщень навчальних закладів, зміни території обслуговування;

·  Продовження практики впровадження мотиваційного механізму (співфінансування)  відкриття груп ДНЗ, будівництва внутрішніх вбиралень за кошти місцевого, обласного, державного бюджетів та залучених коштів;

·  Покращення умов для навчання учнів шляхом будівництва, реконструкцій і добудов навчальних закладів.

Кількісні та якісні критерії ефективності розвитку галузі у 2013 році:

ü Завершення інформатизації шкіл І-ІІ ст.;

ü Забезпечення 100-відсоткового підвезення учнів до місць навчання шкільними автобусами;

ü Виділення коштів у місцевих бюджетах для повноцінного та 100-відсоткового оздоровлення дітей соціально-незахищених категорій та створення мережі оздоровчих закладів;

ü 100-відсоткове облаштування внутрішніх вбиралень.

2.2.3. Розвиток культури та охорона культурної спадщини

Головною метою розвитку сфери у 2013 році є організація культурних заходів, спрямованих на просування української культури на національному та міжнародному рівні, збереження памяток історико-культурної спадщини в інтересах динамічного соціально-економічного, культурного та духовного розвитку Жидачівщини.

Основні заходи та завдання для розвитку галузі у 2013 році:

Культура

·  Надання цільової підтримки закладам культури районного підпорядкування;

·  Запобігання безпідставному скороченню чисельності закладів культури, особливо у сільській місцевості;

·  Організація та проведення відзначення державних, національних свят та ювілейних дат;

·  Розвиток аматорського мистецтва, підтримка культури на селі шляхом проведення фестивалів народної творчості, мистецьких пленерів, семінарів;

·  Підтримка гастрольної діяльності шляхом проведення конкурсу серед мистецьких колективів району для надання їм коштів на проведення гастрольних заходів;

·  Забезпечення бюджетного фінансування комплектування бібліотечних фондів книжковою продукцією, періодичними та електронними виданнями;

·  Сприяння забезпеченню комп’ютеризації закладів культури району, зокрема, проведенню тренінгів для районних (міських) централізованих бібліотечних систем за навчальною програмою «Глобальні бібліотеки. Бібліоміст - України»;

·  Популяризація кращих зразків української козацької пісенної творчості шляхом  проведення У обласного фестивалю козацької пісні і танцю на базі колишнього маєтку І.Виговського в с.Руда.

Збереження культурної спадщини

·  Регламентування архітектурної та містобудівної діяльності з метою збереження та регенерації традиційного характеру середовища пам'яток, а також їх органічного включення в сучасне архітектурне середовище, максимального використання композиційних і пейзажно-видових якостей пам'яток;

·  Проведення паспортизації та інвентаризації об'єктів культурної спадщини проведення розробки історико-містобудівної документації;

·  Збереження та проведення протиаварійних, ремонтно-реставраційних робіт пам’яток архітектури і монументального мистецтва, зокрема:

­                        проведення заходів із збереження пам'яток дерев'яної сакральної архітектури;

­                        проведення досліджень історичних кладовищ, поховань та меморіалів м.Ходорів, с.Руда;

­                        сприяння проведенню протиаварійних робіт та реставрації пам’яток архітектури: оборонний костел с.Соколівка, обороннна вежа с.П’ятничани, палац смт.Журавно;

·  Проведення комплексу заходів з охорони та використання об'єктів культурної спадщини м. Жидачева, а саме:

­                        забезпечення реалізації заходів із збереження та використання палацового комплексу графа Скарбка (палацик, стайні, возівні, дерев’яний шпихлір ІІ пол. 18ст.), костелу Успіння Діви Марії;

­                        розробка охоронних зон пам’яток архітектури.

Кількісні та якісні критерії ефективності розвитку галузі у 2013 році:

ü  Підвищення якості культурно-мистецьких послуг, які надаються мешканцям району;

ü  Забезпечення діяльності історико-культурних, історико-архітектурних заповідників;

ü  Збереження стабільної кількості закладів культури, в тому числі у сільській місцевості;

ü  Збільшення кількості закладів культури, що забезпечені комп'ютерною технікою, та комп'ютерів, що мають доступ до мережі Інтернет;

ü  Підвищення мистецького рівня професійних мистецьких колективів району;

ü  Забезпечення потреби в бюджетних коштах на поповнення бібліотечних фондів.

2.2.4.Сімейна та молодіжна політика. Захист прав дітей

Головною метою розвитку сфери сім’ї та молоді, захисту прав дітей є координація діяльності щодо забезпечення повною мірою соціалізації сімей та молоді; забезпечення належного оздоровлення та відпочинку дітей, молоді, багатодітних сімей та сімей з дітьми з функціональними обмеженнями, забезпечення оптимального функціонування цілісної системи захисту прав дітей району відповідно до вимог Конвенції ООН про права дитини.

Основні заходи та завдання для розвитку галузі у 2013 році:

·   Сімейна політика:

-  підтримка сімей, в яких народилась трійня, та багатодітних сімей;

-  пропагування усвідомленого батьківства серед молоді;

- проведення заходів в рамках відзначення Дня Сім'ї;

          - створення соціальних паспортів багатодітних родин та оновлення банку даних багатодітних сімей району.

·   Гендерна політика:

- проведення заходів з підвищення рівня обізнаності у питаннях гендерної рівності та формування гендерно-чутливої політики.

·  Попередження насильства в сім’ї та протидія торгівлі людьми:

- запровадження механізму запобігання насильству в сім’ї;

- проведення районних заходів  «Стоп насильству!» та акції «16 днів проти насильства!».

·  Протидія торгівлі людьми:

- проведення інформаційно-просвітницької роботи з метою запобігання проявам торгівлі людьми;

·                        Оздоровлення та відпочинок дітей

-  забезпечення реалізації та використання 100% путівок, котрі надаються району для оздоровлення дітей пільгових категорій в Міжнародному дитячому центрі «Артек» та Українському дитячому центрі «Молода гвардія», стаціонарних оздоровчих закладах області та на Півдні України;

- налагодження роботи 36 пришкільних оздоровчих таборів з денною                                 формою перебування;

-  оздоровлення не менше 55% дітей від загальної кількості дітей шкільного віку ;

- забезпечення якісним оздоровленням не менше 30% дітей шкільного віку;

- проведення перевірки діяльності дитячих закладів оздоровлення та відпочинку району.

·   Молодіжна політика:

- співпраця з молодіжними громадськими організаціями, проведення спільних заходів;

         - проведення спільно зі Станицею Жидачів Пласту – Національної Скаутської Організації України щорічної акції «Вифлиємський Вогонь Миру»;

- розвиток молодіжного та дитячого туризму, виховання у дітей та молоді екологічної свідомості;

- залучення молодих громадян до державної служби та до участі у місцевому самоврядуванні;

- розвиток  учнівського самоврядування;

- реалізація заходів питань молоді;

- пропаганда здорового способу життя та його формування у дітей та молоді, які опинилися в складних життєвих обставинах;

- розвиток інтелектуальних і творчих здібностей дітей та молоді.

·   Національно-патріотичне виховання молоді:

- утвердження патріотизму, духовності, моральності та формування загальнолюдських цінностей дітей та молоді;

  - відзначення Свята Героїв за участю учнівської та студентської молоді району;

- пропаганда культурних цінностей українського народу та виховання у молоді поваги до них;

-  забезпечення участі молоді у Козацькому фестивалі в с.Руда;

- залучення молоді до збереження культурних надбань українського народу.

·   Зайнятість та працевлаштування молоді:

- розвиток та популяризація волонтерського руху;

- професійна орієнтація, працевлаштування, підтримка підприємницьких ініціатив молоді;

- проведення  конкурсів робітничих професій, які на даний час найбільше потребує район;

- забезпечення вторинної зайнятості молоді (молодіжні трудові загони і волонтерські формування).

· Захист прав дітей:

- забезпечення належної організації роботи працівників служб у справах дітей та посилення контролю за їх діяльністю щодо забезпечення законних прав та інтересів дітей;

- забезпечення належного ведення Єдиного електронного банку даних про дітей-сиріт; дітей, позбавлених батьківського піклування; дітей, які опинились в складних життєвих обставинах; про сім’ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів;

- забезпечення раннього виявлення дітей, які опинились в складних життєвих обставинах, та постановки їх на облік;

- забезпечення своєчасного виявлення дітей, які залишились без батьківського піклування,  надання їм статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, та постановки їх на облік;

- забезпечення захисту особистих, майнових і житлових прав дітей;

- запобігання поширенню соціального сирітства, безпритульності та бездоглядності;

- створення умов для реалізації права кожної дитини  на виховання в сім'ї;

- забезпечення влаштування дітей, які набули правового статусу, в сімейні  форми виховання (усиновлення, опіка, піклування, прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу);

- забезпечення спільного проживання і виховання братів і сестер при влаштуванні дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

- забезпечення систематичної інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення з питань діяльності органів служб у справах дітей та нововведень у законодавстві;

- забезпечення контролю за станом утримання та виховання дітей, які проживають в сім'ях усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних сім'ях, дитячих будинках сімейного типу та в сім’ях, де батьки не виконують батьківських обов’язків;

- забезпечення активізації  участі  територіальної громади у захисті прав та розвитку дитини шляхом залучення представників  громади  до діяльності в інтересах дітей.

Кількісні та якісні критерії ефективності розвитку галузі у 2013 році:

ü        Зміцнення інституту сім’ї;

ü        Збільшення кількості дітей шкільного віку, котрі отримали послуги з оздоровлення та відпочинку дітей та збільшення якісного показника оздоровлення порівняно з попередніми роками;

ü        Оздоровлення 100% дітей з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

ü        Оздоровлення 100% дітей, котрі потерпіли внаслідок аварії на ЧАЕС;

ü        Оздоровлення 70% дітей з багатодітних сімей;

ü        Оздоровлення не менше 50% дітей з особливими потребами;

ü        Найповніша працевлаштованість молоді;

ü        Зменшення числа молодих осіб, які через власну необізнаність та безвідповідальність наражаються на ВІЛ-інфекцію, наркозалежність, алкоголізм тощо.

ü        Соціальний захист дітей, насамперед дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

 

2.2.5.Розвиток фізичної культури та спорту

         Головною метою розвитку галузі у 2013 році є розвиток фізкультурно-оздоровчої та реабілітаційної роботи серед усіх верств населення, зміцнення матеріально-технічної бази, пропаганда здорового способу життя, підготовка кадрів для збірних команд області, України.

Основні заходи та завдання для розвитку галузі у 2013 році:

·              Надання сприяння розвитку видам спорту, які культивуються в ДЮСШ району: футбол, волейбол, важка атлетика, бокс, гандбол, баскетбол, шахи;

·              Проведення чемпіонатів та кубків району з видів спорту, комплексні спартакіади, культурно-спортивні заходи до знаменних дат;

·              Забезпечення участі кращих спортсменів району в обласних та всеукраїнських змаганнях;

·              Проведення сприяння діяльності районних громадських спортивних організаціям, районній федерації футболу;

·              Проведення чемпіонатів та кубків району з видів спорту, комплексні спартакіади, культурно-спортивні заходи до знаменних дат;

·              Проведення робіт з благоустрою спортивних споруд з метою їх підготовки до весняно-літнього та осінньо-зимового сезонів;

·              Здійснення заходів щодо облаштування сучасних спортивних майданчиків за місцем проживання та у місцях масового відпочинку населення.

Кількісні та якісні критерії ефективності розвитку галузі у 2013 році:

ü        Збільшення кількості осіб, що займаються спортом на 100 осіб;

ü        Збереження та збільшення кількості підприємств, установ і організацій, де проводиться фізкультурно-оздоровча робота;

ü        Збереження на рівні минулого року кількості дитячо-юнацьких спортивних шкіл;

ü        Оптимізація системи підготовки резерву для збірних команд району та області, забезпечивши 12% охоплення школярів заняттям у спортивних школах.

2.2.6.Ринок праці та зайнятість населення

Головною метою розвитку сфери у 2013 році є реалізація основних завдань та заходів щодо покращення ситуації в сфері зайнятості населення, забезпечення соціального захисту населення від безробіття, збереження діючих, легалізація  та створення нових робочих місць.

Основні заходи та завдання для розвитку сфери у 2013 році:

·  Забезпечення ефективного співробітництва органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, роботодавців з метою недопущення зростання обсягів безробіття та забезпечення соціальних гарантій громадян;

·  Проведення активної роботи щодо створення робочих місць, що забезпечить розвиток підприємництва, особливо в сільській місцевості, шляхом сприяння розвитку агробізнесу та біотехнологій через надання одноразової виплати допомоги з безробіття для започаткування власної справи;

·  Забезпечення адресної роботи з роботодавцями з метою формування банку вакансій, у тому числі на перспективу, та забезпечення їх заповнення;

·  Стимулювання створення нових робочих місць та розвитку малого бізнесу шляхом компенсації єдиного внеску у встановленому порядку;

·   Забезпечення професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації безробітних громадян за рахунок розширення практики підготовки кадрів з числа безробітного населення на замовлення працедавців під конкретні робочі місця;

·  Залучення громадян до участі в тимчасових оплачуваних громадських роботах, забезпечення їх фінансування за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та місцевих бюджетів рівними частинами;

·     Детінізація трудових відносин шляхом посилення контролю за дотриманням законодавства про працю, зокрема положень щодо укладення трудових договорів між роботодавцями і найманими працівниками;

·  Проведення широкої інформаційно-роз’яснювальної роботи щодо ефективної зайнятості населення;

·  Забезпечення в повному обсязі виконання завдань Програми зайнятості населення Жидачівського району.

Кількісні та якісні критерії ефективності розвитку сфери у 2013 році:

ü  Створення не менше 700 нових робочих місць, зокрема 425 – юридичними особами для найманих працівників;

ü  Забезпечення працевлаштування 1`200 осіб; скерування на навчання і підвищення кваліфікації – 345 осіб; залучення до громадських робіт – 465 осіб;

ü  Недопущення погіршення ситуації у сфері зайнятості населення.

2.2.7.Соціальний захист населення

Головною метою розвитку сфери у 2013 році є вирішення матеріально-побутових, медичних проблем соціально незахищених верств населення району, створення умов для реабілітації та інтеграції в суспільство громадян з обмеженими фізичними можливостями, підвищення якості системи соціальних послуг.

Основні заходи та завдання для розвитку сфери у 2013 році:

·  Забезпечення своєчасного призначення та виплати усіх видів соціальних допомог;

·   Забезпечення максимального охоплення житловими субсидіями інвалідів, ветеранів та інших категорій малозабезпечених громадян;

·  Покращення матеріального стану незахищених малозабезпечених верств населення району шляхом надання їм одноразової адресної допомоги;

·   Забезпечення належної організації роботи державних соціальних інспекторів та посилення контролю за їх діяльністю щодо перевірок достовірності інформації, яка необхідна для вирішення питання надання всіх видів соціальних допомог;

·   Забезпечення щомісячної інвентаризації баз даних Єдиного державного реєстру осіб, які мають право на пільги;

·   Надання державної підтримки громадським організаціям інвалідів;

·  Забезпечення санаторно-курортного лікування ветеранів війни та інвалідів;

·  Забезпечення спецавтотранспортом осіб з обмеженими фізичними можливостями;

·  Здійснення заходів щодо забезпечення безперешкодного доступу громадян з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів соціального та громадського призначення;

·  Забезпечення безоплатними ліками та медичними послугами інвалідів ліквідаторів аварії на ЧАЕС та інвалідів, постраждалих від Чорнобильської катастрофи;

·  Забезпечення співпраці та взаємодії суб’єктів соціальної роботи із сім’ями, які опинилися у складних життєвих ситуаціях;

·  Забезпечення умов для дітей-інвалідів щодо реалізації їх потенційних можливостей у всіх сферах суспільного життя;

·  Забезпечення соціальної підтримки та реінтеграції в громадянське суспільство осіб, які повернулись з місць позбавлення волі та бездомних громадян;

·  Створення умов для забезпечення безперешкодного доступу громадян до інформації щодо державних та місцевих соціальних програм, існуючих державних і регіональних соціальних гарантій та стандартів;

·  Забезпечення подальшого виконання «Комплексної программ соціальної підтримки та реабілітації інвалідів Жидачівського району  на 2011-2013 роки» та «Програми соціального захисту окремих категорій населення Жидачівського району на 2012 -2015 роки»;

·  Забезпечення систематичної інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення з питань діяльності органів соціального захисту населення та нововведень у законодавстві.

Кількісні та якісні критерії ефективності розвитку сфери у 2013 році:

ü        Збільшення до 72 видів різноманітних соціальних послуг, які надаються потребуючим громадянам через територіальні центри соціального обслуговування;

ü        Збільшення обсягу виплат державної соціальної допомоги до 67,3 млн. гривень;

ü        Збільшення кількості осіб, яким виплачуватимуться державні соціальні допомоги до 5,7тис.осіб, у тому числі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – до 2,3тис.осіб, одержувачів одноразової допомоги при народженні дитини – до 1,4тис.осіб, одиноких матерів – до 0,5тис., допомоги по вагітності та пологах – до 0,5тис.осіб, під опікою та піклуванням – до 0,1тис.осіб, аліментів – до 0,2тис.осіб, ДСД малозабезпеченим сім’ям – до 0,5тис.осіб, дітям-інвадам та інвалідам з дитинства  – до 0,7тис.осіб;

ü        Збільшення обсягу виплат на виплату всіх видів допомог до 72,5 млн.грн.;

ü        Збільшення загальної кількості одержувачів житлової субсидії в опалювальний період до 2,5тис.осіб.

2.2.8.Забезпечення зростання купівельної спроможності населення

Головною метою розвитку сфери у 2013 році є підвищення добробуту населення району шляхом зростання доходів, підвищення частки заробітної плати в структурі доходів, зростання купівельної спроможності.

Основні заходи та завдання для розвитку сфери у 2013 році:

·  Забезпечення захисту прав працівників на своєчасне та в повному розмірі отримання заробітної плати;

·  Підвищення частки оплати праці в доходах населення;

·  Забезпечення підтримки купівельної спроможності населення через індексацію його грошових доходів;

·  Здійснення роз’яснювальної роботи щодо застосування норм чинного законодавства стосовно нарахування та виплати підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності індексації заробітної плати;

·  Сприяння розширенню сфери застосування праці економічно активного населення за рахунок створення робочих місць;

·  Наближення рівня заробітної плати до реальної вартості робочої сили, усунення диспропорції між результативністю праці та заробітною платою;

·  Здійснення постійного контролю за впровадженням на підприємствах та організаціях мінімальних гарантій в оплаті праці згідно з чинним законодавством із збереженням міжпосадових (міжкваліфікаційних) співвідношень в оплаті праці працівників;

·  Включення до колективних договорів та угод положень, які регулюють рівень, структуру та диференціацію доходів від трудової діяльності;

·  Проведення системного моніторингу за рівнем оплати праці на економічно активних підприємствах, малих підприємствах та в інших сферах економічної діяльності;

·  Стимулювання зростання доходів працездатного населення за допомогою сприяння розвитку малого і середнього бізнесу, самозайнятості;

·  Забезпечення ліквідації заборгованості із виплати заробітної праці на економічно активних підприємствах та зменшення кількості безробітного населення.

Кількісні та якісні критерії ефективності розвитку сфери у 2013 році:

ü        Зростання номінальних доходів населення на 11,2%;

ü        Підвищення доходів в розрахунку на душу населення на 12,0%;

ü        Підвищення соціальних допомог та інших одержаних поточних трансфертів на 13,3%;

ü        Зростання прибутку та змішаного доходу (доходи фізичних осіб від здійснення роздрібної торгівлі, сільськогосподарської діяльності та ін.) на 9,8%.

2.2.9.Житлово-комунальне господарство.

Головною метою розвитку галузі у 2013 році є забезпечення споживачів якісними та в повному обсязі послугами житлово-комунального господарства через проведення ефективної енергозберігаючої політики, спрямованої на зменшення витрат та втрат енергоносіїв, підвищення ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів та зниження енергоємності виробництва.

Основні заходи та завдання для розвитку галузі у 2013 році:

·  Виконання основних напрямків «Загальнодержавної програми реформування та розвитку житлово-комунального господарства на 2009-2014 роки»;

·  Реалізація інноваційних та інвестиційних проектів з енергозбереження;

·  Виконання робіт з енергозбереження із заміною морально і фізично застарілого обладнання котелень на нові високоефективні котли з високим ККД, у тому числі з заміщенням природного газу альтернативними видами палива;

·  Реалізація інвестиційних проектів з модернізації вуличного освітлення населених пунктів району;

·  Проведення широкої роз’яснювальної роботи серед населення щодо необхідності оплати спожитих житлово-комунальних послуг у повному обсязі;

·  Планомірне приведення тарифів на житлово-комунальні послуги до рівня, що покриває економічно обґрунтовані витрати й інвестиційну складову;

·  Вдосконалення управління житловим фондом, зокрема активізація процесу створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків;

·  Забезпечення громадського контролю, прозорості та участі громадян у формуванні житлової політики та політики розвитку житлово-комунального господарства;

·  Організація громадських обговорень та слухань з проблемних питань житлово-комунального господарства;

·  Проведення моніторингу:

­      тарифів на всі види житлово-комунальних послуг та вжиття невідкладних заходів щодо недопущення безпідставного їх підвищення;

­      надання житлово-комунальних послуг всім категоріям споживачів та оплати за них;

·  Продовження обладнання існуючого житлового фонду приладами обліку води і теплової енергії.

Кількісні та якісні критерії ефективності розвитку галузі у 2013 році:

ü        Підвищення рівня оплати населенням житлово-комунальних послуг до 98%;

ü        Збільшення загальної кількості утворених об’єднань співвласників багатоквартирних будинків;

ü        Забезпечення споживачів якісними та в повному осязі послугами житлово-комунального господарства відповідно до встановлених нормативів.

 

 

2.2.10. Енергоощадність та енергоефективність у соціальній та бюджетній сферах

Головною метою впровадження заходів у 2013 році є забезпечення поширення нових енергоощадних пілотних проектів у бюджетній сфері та здійснення стимулювання впровадження населенням району енергоощадних заходів.

 Основні заходи та завдання для розвитку сфер у 2013 році:

·  Зменшення споживання паливно-енергетичних ресурсів усіма категоріями споживачів через стимулювання впровадження енергоощадних заходів;

·  Стимулювання впровадження населенням району енергоощадних заходів шляхом реалізації механізму компенсації відсотків за кредитами на заходи з енергозбереження;

·  Популяризація економічних, екологічних та соціальних переваг енергоощадності, підвищення громадського освітнього рівня у цій сфері;

·   Проведення моніторингу стану та ефективності впровадження енергоощадних заходів, а також стану використання паливно-енергетичних ресурсів на об’єктах бюджетної сфери.

        Кількісні та якісні критерії ефективності розвитку сфери у 2013 році:

ü        Зменшення рівня споживання традиційних паливно-енергетичних ресурсів на об’єктах бюджетної сфери району;

ü        Підвищення рівня питомих показників ефективності використання енергоресурсів та відповідне зменшення частки кошторисних видатків на оплату за спожиті енергоносії у структурі видатків.

2.2.11.Охорона навколишнього природного середовища

Головною метою розвитку сфери у 2013 році є забезпечення досягнення екологічно збалансованого розвитку району, зменшення негативного впливу на довкілля промислових та житлово-комунальних об’єктів, розвиток природно-заповідного фонду.

Основні заходи та завдання для розвитку сфери у 2013 році:

·  Забезпечення виконання програми «Питна вода» на території Жидачівського району  до 2020 року (затверджено рішенням Жидачівської районної ради від 15.10.10р. №448), в частині розвитку та реконструкції водопровідно-каналізаційного господарства населених пунктів району;

·  Забезпечення реалізації заходів районної програми поводження з твердими побутовими відходами на території Жидачівського району (затверджено рішенням Жидачівської районної ради від 26.06.08р. №202);

·  Винесення в натуру меж територій та об’єктів природно-заповідного фонду;

·  Розробка проектів утримання та реконструкції парків-пам`яток садово-паркового мистецтва;

·  Підвищення рівня екологічної свідомості і залучення громадськості до практичних дій для збереження довкілля, пропаганда екологічної культури, організаційно-правова допомога в реалізації екологічних проектів та програм, підготовка та проведення загальнорайонних екологічних акцій;

·  Вирішення проблем протиповіневого та протипаводкового захисту територій від затоплення та підтоплення шляхом виготовлення проектної документації щодо встановлення на місцевостях водоохоронних зон і прибережно-захисних смуг річок і інших водоймищ та виконання необхідних робіт, проведення ремонту та влаштування дамб захисту.

Кількісні та якісні критерії ефективності розвитку сфери у 2013 році:

ü       Зменшення впливу на довкілля негативних чинників діяльності підприємств,

ü        Зменшення викидів в атмосферу та річки не менше 5–10%;

ü        Зменшення обсягів токсичних і побутових відходів;

ü Завершення реконструкції очисних споруд в місті Ходорів;

ü Завершення будівництва побутової каналізації  в місті Жидачів;

ü       Покращення безпеки здоров'я жителів району.

2.2.12.Розвиток туристичної сфери

 

Головною метою розвитку сфери у 2013 році є забезпечення прав громадян на відпочинок, охорону здоров’я, безпечне для життя і здоров’я довкілля, формування конкурентноздатного туристичного продукту, який забезпечить попит споживачів на туристичні послуги, що зробить значний внесок у розвиток регіону за рахунок збільшення доходів, інвестицій, робочих місць, збереження культурно-історичної та природної спадщини, зміцнить авторитет району, налагодить контакти, встановить добрі відносини, поліпшить порозуміння на міжнародному рівні.

Основні заходи для розвитку сфери у 2013 році:

·                      Сприяння створенню конкурентноздатного туристичного продукту Жидачівщини;

·                      Реконструкція автомобільних доріг до туристичних об’єктів;

·                      Проведення інформаційно-рекламної діяльності для просування туристичного потенціалу та утвердження образу Жидачівщини, як регіону туристичного значення (участь в міжнародних туристичних виставках, форумах, надання достовірної інформації туристам про умови перебування, організація пізнавальних турів для представників туристичного бізнесу, засобів масової інформації);

·                      Забезпечення якості туристично-екскурсійних послуг та вдосконалення туристичної інфраструктури;

·                      Створення інформаційної бази даних щодо наявних туристичних об’єктів – історико-культурних пам’яток району.

Кількісні та якісні критерії ефективності розвитку сфери у 2013 році:

ü        Зростання рівня популяризації Жидачівщини як регіону туристично-рекреаційної привабливості, що дасть можливість вдосконалити туристично-рекреаційну інфраструктуру, забезпечить належний рівень безпеки туристів;

ü        Збільшення на 5-8% обсягу реалізації туристично-рекреаційних послуг;

ü        Зростання на 5-7% обсягу інвестицій в туристично-рекреаційну галузь району.

2.3.Забезпечення умов для соціально-економічного зростання

2.3.1.Цінова політика

Головною метою у сфері цінової політики на 2013 рік є забезпечення стабільності цін, контрольованості та прогнозованості цінової ситуації на ринку основних груп продовольчих товарів району.

 Основні заходи та завдання для розвитку сфери у 2013 році:

·  Оперативне відстеження (моніторинг) процесів і тенденцій у сфері цінової і тарифної політики на споживчому ринку району та ринку житлово-комунальних послуг;

·  Реалізація повноважень, наданих постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1996р. №1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)».

Кількісні та якісні критерії ефективності розвитку сфери у 2013 році:

ü               Реалізація наданих райдержадміністрації повноважень щодо регулювання цін на основні продовольчі товари дозволить забезпечити:

·  стабілізацію цінової ситуації на споживчому ринку району;

·  прозорість формування цін і тарифів, підвищення соціального захисту населення від необґрунтованого та безпідставного завищення цін, насичення споживчого ринку товарами належної якості і за доступними цінами.

 

2.3.2.Розвиток внутрішньої торгівлі та послуг

Головною метою у розвитку торгівлі та послуг на 2013 рік є збереження та закріплення позитивних тенденцій у забезпеченні населення товарами, послугами, та розвиток торгової мережі і сфери послуг.

Основні заходи та завдання для розвитку торгівлі у 2013 році:

·  Введення в дію нового сучасного торгового центру  будівельних матеріалів в м.Жидачеві по вул.Грушевського, 44;

· Проведення ярмарків з продажу сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки за цінами виробника для забезпечення попиту населення району;

·  Збільшення наповнення споживчого ринку району товарами регіональних виробників.

Основні заходи та завдання для розвитку сфери побутового обслуговування у 2013 році:

·  Розвиток підприємницької ініціативи населення та створення не меншу 20 нових робочих місць у сфері побуту з урахуванням Нормативів забезпеченості населення побутовими послугами, затверджених наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 09.03.2010р. № 252;

·  Задоволення потреб населення в різноманітних якісних послугах у повній мірі та забезпечення на цій основі позитивної динаміки кількісних показників розвитку сфери побуту;

·  Вжиття заходів щодо виявлення та легалізації діяльності осіб, які надають послуги населенню без відповідної реєстрації та сплати податків;

·  Сприяння участі фахівців сфери побуту Жидачівського району у конкурсах з перукарського мистецтва.

Кількісні та якісні критерії ефективності розвитку торгівлі та сфери послуг у 2013 році:

ü        Зростання обсягів обороту роздрібної торгівлі до 127,9млн.грн.;

ü        Збільшення обсягу обороту роздрібної торгівлі на одну особу до 1`829,8грн.;

ü         Збільшення обсягів реалізованих послуг до 95,2млн.грн.

2.3.3.Функціонування фінансового ринку

Фінансово-господарська діяльність

Головною метою розвитку сфери у 2013 році є створення сприятливого фінансово-господарського середовища шляхом продовження структурних реформ, що забезпечить фінансово-економічну стабільність для суб’єктів господарювання району.

Основні заходи та завдання для розвитку сфери у 2013 році:

·   Покращення фінансового стану підприємств району з метою збільшення майнового потенціалу, відновлення платоспроможності та прибутковості:

- проведення постійного моніторингу зовнішнього і внутрішнього стану підприємства;

- залучення ресурсів на інноваційний розвиток підприємств з метою підвищення технологічного рівня виробництва та випуску удосконаленої продукції;

- розробка підготовчих планів при виникненні проблемних ситуацій, здійснення попередніх заходів для їхнього забезпечення;

- проведення аналізу причин збиткової діяльності суб'єктів підприємництва та визначення шляхів відновлення прибуткової діяльності;

·   Орієнтація на стратегічний розвиток базових сфер господарської діяльності:

- створення найбільш сприятливих умов для фінансово-господарської діяльності ефективно діючих підприємств Жидачівського району шляхом спрощення контрольно-перевірочних процедур;

- забезпечення підтримки на місцевому рівні інвестиційних проектів, зокрема таких, що впливають на підвищення рівня зайнятості населення;

- забезпечення зростання кредитних вкладень банків із одночасним зростанням питомої ваги довгострокових кредитних коштів (залучення приватного інвестиційного капіталу).

Кількісні та якісні критерії ефективності розвитку сфери у 2013 році:

ü  Зростання сальдо фінансового результату великих та середніх підприємств до оподаткування (очікується отримання прибутковими підприємствами району 92,5млн.грн. прибутку);

ü  Зменшення сумарного обсягу збитків збиткових підприємств на 12%;

ü  Розбудова конкурентоспроможного фінансового ринку, здатного залучати та перерозподіляти інвестиційні ресурси в реальний сектор економіки.

Податково-бюджетна політика

 

Головною метою розвитку бюджетної сфери у 2013 році є здійснення послідовних та ефективних заходів у податково-бюджетній політиці, спрямованих на забезпечення стійкої та збалансованої бюджетної системи району.

 

Основні заходи та завдання для розвитку бюджетної сфери у 2013 році:

·   Здійснення оперативного моніторингу за станом виконання плану із мобілізації надходжень до бюджетів усіх рівнів;

·   Підвищення рівня та ефективності використання бюджетних коштів внаслідок  запровадженого програмно-цільового методу у бюджетному процесі на рівні місцевих бюджетів;

·   Розширення ресурсної бази місцевих бюджетів;

·  Здійснення ефективної податкової політики спрямованої на формування сприятливого фіскального простору шляхом:

- удосконалення взаємодії податкових та митних органів у частині поліпшення адміністрування платежів до бюджету та уникнення необґрунтованих втрат доходів до бюджету;

- забезпечення належного контролю за правомірністю отримання податкових пільг суб’єктами господарювання та цільовим використанням таких пільг;

-забезпечення своєчасного бюджетного відшкодування податку на додану вартість, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування, згідно з вимогами Податкового кодексу України та недопущення виникнення заборгованості бюджету з відшкодування цього податку;

-збільшення надходжень податку на доходи фізичних осіб до місцевого бюджету за рахунок:

-            запобігання порушення окремими підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - підприємцями вимог чинного законодавства при виплаті заробітної плати та зменшення випадків виплати заробітної плати в «конвертах»;

- підвищення рівня середньої заробітної плати у галузях економіки району;

- погашення заборгованості із виплати заробітної плати.

Кількісні та якісні критерії ефективності розвитку сфери у 2013 році

ü        Забезпечення мобілізації надходжень до бюджетів усіх рівнів відповідно до розрахункового плану Мінфіну України;

ü        Макроекономічна стабілізація, формування прогнозної бюджетної та податкової системи;

ü        Приріст надходжень податку на прибуток підприємств на 6% (на 1100тис.грн.);

ü        Збільшення величини надходжень податку на додану вартість на 3,5% (на 1115тис.грн.);

ü        Збільшення податку на доходи фізичних осіб на 11% (на 4312тис.грн.);

ü        Надходження податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки до місцевого бюджету в обсязі 117,1тис.грн.

2.3.4. Регуляторна політика та розвиток підприємництва

Головною метою розвитку сфери у 2013 році є поліпшення бізнес-клімату та реалізації повною мірою потенціалу підприємництва.

Основні заходи та завдання для розвитку сфери у 2013 році:

· Розробка та реалізація основних заходів Регіональної програми розвитку малого підприємництва у Жидачівському районі на 2013 - 2015 роки;

·  Створення сприятливих умов для започаткування та ведення бізнесу;

·  Розбудова регіональної мережі та ефективної системи управління процесами розвитку та підтримки малого і середнього підприємництва у Жидачівському  районі;

· Створення Центру надання адміністративних послуг;

· Промоція регіонального бізнесу і торгівлі (виставки, ярмарки, конференції тощо);

·  Зменшення негативного впливу від малого і середнього підприємництва на навколишнє середовище.

Кількісні та якісні критерії ефективності розвитку сфери у 2013 році

ü         Зростання кількості суб’єктів підприємницької діяльності не менше 2,0%;

ü        Створення близько 280 нових робочих місць;

ü         Збільшення питомої ваги надходжень від діяльності суб’єктів малого підприємництва до бюджетів всіх рівнів до 16%;

ü         Запровадження системи електронного документообігу в єдиних дозвільних центрах;

ü         Спрощення доступу до адміністративних послуг шляхом запровадження роботи центрів надання адміністративних послуг.

2.3.5.Інвестиційна діяльність

 

Головною метою розвитку сфери у 2013 році є стимулювання залучення іноземних інвестицій у стратегічні галузі економіки району.

Основні заходи та завдання для розвитку сфери у 2013 році:

·  Створення умов для прискорення технологічної модернізації виробництва з метою підвищення його енергоефективності та конкурентоспроможності;

·  Спрощення процедури погодження інвестиційних проектів та надання дозволів на їх реалізацію, зокрема запровадження системи реєстрації підприємств, суб’єктів підприємницької діяльності, підприємств-інвесторів через єдиний реєстраційний орган, незалежний від місцевих органів влади, який працює на договірних умовах із заявником з мінімальним терміном надання послуг з реєстрації та затвердженими фіксованими тарифами, та надання відповідних погоджень для реалізації інвестиційних проектів ;

·  Визначення інвестиційно-привабливих об’єктів (в т.ч. земельних ділянок) та передбачення ресурсів для їх інженерно-технічної підготовки відповідно до закону України «Про індустріальні парки» (від 21.06.2012 № 5018-VI);

·  Реалізація заходів Програми інвестиційного розвитку Львівської області на 2011-2015 роки, затвердженої рішенням сесії обласної ради від 17 травня 2011 року № 126;

· Участь у щорічному (XІI) Міжнародному економічному форумі та ІІ Міжнародного форуму інвестицій та інновацій;

·  Реалізація таких інвестиційних напрямків:

- розвиток агропромислового комплексу району (в т. ч. переробку молочної продукції та розведення великої рогатої худоби);

- розвиток альтернативної енергетики, розвиток сміттєпереробної галузі.

Кількісні та якісні критерії ефективності розвитку сфери у 2013 році:

ü        Залучення 0.2млн. дол. США іноземних інвестицій (на кінець 2013 року цей показник наростаючим підсумком складе 40,0млн.дол.США);

ü        Забезпечення сприятливих умов для залучення капіталу та інвестицій, збільшення кількості конкурентно-здатних робочих місць та зростання рівня зайнятості населення;

ü        Покращення інвестиційно-технічної інфраструктури району з орієнтацією на задоволення потреб інвесторів;

2.3.6.Зовнішньоекономічна діяльність

Головною метою розвитку сфери у 2013 році є формування оптимального балансу зовнішньоторговельних операцій за рахунок збільшення обсягів експорту високотехнологічної продукції, робіт і послуг та активного пошуку нових ринків збуту; нарощування обсягів конкурентоспроможної експортоорієнтованої продукції.

Основні заходи та завдання для розвитку сфери у 2013 році:

· Інформаційна підтримка підприємств-експортерів Жидачівщини в розширенні їхньої присутності на міжнародних торговельних ринках та в пошуку бізнес-партнерів за кордоном;

·  Сприяння виходу регіональних товаровиробників на зовнішній ринок, залученню інвестицій, удосконаленню технологій, впровадженню інновацій;

·  Промоція товарів і послуг, виробниками яких є підприємства району, на зовнішньому ринку, представлення їх на регіональних, національних виставках, економічних форумах; використання Інтернет-каналів та медіа-ресурсів тощо;

 

Кількісні та якісні критерії ефективності розвитку зовнішньоекономічної діяльності у 2013 році:

ü        Експорт товарів становитиме 44,4млн.дол.США і зросте на 9,2% від показника 2012 року;

ü        Імпорт товарів складатиме 40,0млн.дол.США і зросте на 6,4% від показника 2012 року;

ü        Сальдо торговельного балансу буде позитивним і становитиме 4,4млн.дол.США.

2.3.7.Розвиток міжнародного співробітництва

Головною метою розвитку сфери у 2013 році є розширення та поглиблення взаємовигідного міжнародного співробітництва, забезпечення участі Жидачівщини у міжнародних організаціях та просування на шляху до євроінтеграції.

Основні заходи та завдання для розвитку сфери у 2013 році:

·  Реалізація в межах району Регіональної програми з міжнародного і транскордонного співробітництва, європейської інтеграції на 2012- 2014 роки;

·  Налагодження співпраці з регіонами-партнерами країн ЄС;

·  Організація робочих візитів та постійних консультативних зустрічей керівництва промислових підприємств з керівниками підприємств іноземних держав;

·  Здійснення заходів, передбачених договорами та угодами у сфері міжнародного співробітництва.

Кількісні та якісні критерії ефективності розвитку сфери у 2013 році

ü        Формування позитивного міжнародного іміджу Жидачівського району;

ü        Представлення для відбору у 2013 році проектів в рамках програм міжнародної технічної допомоги від Львівської області.

Розділ ПІ. Забезпечення підтримки соціально-економічного розвитку малих міст

3.1.Основні напрями та завдання розвитку малих міст

Головною метою забезпечення підтримки розвитку малих міст району у 2013 році є надання максимально можливого фінансового сприяння у вирішенні проблем їх соціально-економічного розвитку за рахунок коштів субвенцій державного,  обласного та районного бюджетів в рамках діючих програм, а також надання необхідної організаційно-методичної допомоги.

Основні напрямки підтримки розвитку малих міст у 2013 році:

·  В контексті завдань Державної цільової програми підтримки соціально-економічного розвитку малих міст на 2011-2015 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2010 року №1090, включення для   виконання заходів обласних програм:

- Програми розроблення містобудівної документації у Львівській області на 2011-2015 роки – щодо розроблення і коригування генеральних планів та історико-архітектурних опорних планів малих міст, а також землевпорядної документації;

- Програми реформування і розвитку житлово-комунального господарства Львівської області на 2011- 2014 роки, Регіональної програми «Питна вода» України у Львівській області на 2012-2020 роки і Програми «Питна вода» на 2012-2020 роки у Львівській області – щодо сприяння технічному переоснащенню та зміцненню матеріально-технічної бази і фінансового стану міських комунальних підприємств, впровадження енергозберігаючих технологій у сфері тепло- та водопостачання і вуличного освітлення;

Обласної програми поводження з твердими побутовими відходами на 2007-2015 роки – щодо будівництва підприємства промислової переробки побутових відходів, будівництва та реконструкції об’єктів збору і утилізації твердих побутових відходів, виготовлення проектно-кошторисної документації на будівництво полігону твердих побутових відходів, забезпечення житлово-комунальних господарств малих міст сучасною технікою для вивозу твердих побутових відходів;

-      Програми фінансування робіт, пов’язаних із будівництвом, реконструкцією, ремонтом та утриманням автомобільних доріг на 2013 рік – щодо проведення капітального та поточного ремонтів комунальних доріг малих міст.

·  Виконання природоохоронних заходів, фінансування яких здійснюється з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища у складі обласного бюджету у 2013 році;

·  За рахунок коштів субвенцій державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію пріоритетів розвитку регіонів та на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах, а також додатку 1 до Програми соціально-економічного та культурного розвитку Львівської області на 2013 рік «Програма капітального будівництва об’єктів соціально-культурного та житлово-комунального призначення за рахунок коштів бюджету розвитку обласного бюджету 2013 року» – продовжити будівництво та реконструкцію об’єктів охорони здоров’я, освіти та культури малих міст;

·  Забезпечення покращення матеріально-технічного стану навчальних закладів усіх типів,

·  Поповнення книжкових фондів бібліотек малих міст україномовною літературою;

·  Виконання заходів щодо інвентаризації та паспортизації об’єктів історико-культурної спадщини малих міст, реставрації та усунення аварійного стану історико-архітектурної спадщини міст Жидачів та Ходорів, продовження роботи щодо пристосування їх пам’яток для музейних і виставкових потреб, включення їх до національних та міжнародних туристичних маршрутів;

· Продовження роботи з вдосконалення регуляторної бази ведення підприємницької діяльності, оптимізації дозвільно-погоджувальної процедури її започаткування, надання кваліфікованих законодавчих, юридичних та інших консультацій щодо створення та ведення власної справи.

Очікувані результати розвитку малих міст у 2013 році:

ü        Збереження робочих місць на діючих підприємствах виробничих галузей, скорочення кількості безробітних на 1,5%;

ü         Зростання кількості зайнятих у малому та середньому підприємництві міст (на 1,2%) та збільшення питомої ваги консолідованої суми надходжень до бюджетів малих міст від діяльності малого бізнесу на 0,2% порівняно з попереднім роком;

ü        Збільшення кількості місць у дитячих дошкільних закладах на 2,3% за рахунок введення збільшення місць у діючих садочках;

ü        Продовження процесу технічного переоснащення мережі міських лікарень, забезпечення їх усім необхідним для надання лікувально-профілактичних послуг;

ü        Забезпечення населення малих міст основними елементами соціальної інфраструктури, зокрема, збільшення питомої ваги житлового фонду обладнаного каналізацією – на 2,0%;

ü        Нарощування обсягів житлового будівництва – на 5,0%;

ü        Збільшення дохідної частини міських бюджетів малих міст на 5,3%.

 


 

Додати коментар


Захисний код
Оновити